„Počet politicky motivovaných trestných činů loni doslova explodoval. Od roku 2001, kdy jsme zavedli statistiky pro extremistickou kriminalitu, jsme ještě nikdy tak velký počet trestných činů nezaznamenali," řekl de Maiziére.

Celkem policisté zaznamenali téměř 40.000 extremis­tických trestných činů, což je o pětinu víc než v roce 2014. Každý devátý trestný čin byl násilné povahy. Ministr označil za nebezpečný vývoj jak vzestup extremismu, tak větší připravenost stoupenců krajní pravice a levice přistoupit k násilí.

„U stoupenců krajní pravice přibylo hlavně zločinů zaměřených proti cizincům. Součástí toho je, že se loni zpětinásobil počet útoků na ubytovny pro uprchlíky. To je nepřijatelné a policisté i soudy to budou tvrdě stíhat," řekl de Maiziére.

Objasněné případy

Upozornil na to, že se zatím podařilo objasnit jen zhruba čtvrtinu z tisíce útoků na ubytovny pro běžence, k nimž loni v Německu došlo. Podle něj je to příliš málo a policie bude muset v tomto směru vyvinout větší úsilí. „Je znepokojivé, že většina dosud odhalených útočníků na ubytovny jsou lidé ze sousedství, kteří do té doby nebyli sledováni, protože nijak nedávali najevo extremistické názory," uvedl také ministr.

Podle něj je na vzestupu i extrémně levicová kriminalita, která se však projevuje jinak než v případě stoupenců krajní pravice. „Levicoví extremisté se zaměřují na konfrontaci s krajní pravicí a s policií. I v tomto případě počet násilností z jejich strany výrazně vzrostl. I to považujeme za nepřijatelné," řekl ministr.

Podle de Maiziéra vláda bude pokračovat v posilování policie a bude vystupovat proti extremistům z obou stran spektra a vláda bude podporovat preventivní programy zaměřené proti rasismu a nenávisti. V letošním roce však podle ministra nelze očekávat radikální změnu trendu, protože jen za první čtvrtletí zaznamenali policisté 347 útoků na ubytovny pro běžence.

Ministr předpokládá, že pro oslabení extremistů bude třeba změnit klima v celé společnosti. „Potřebujeme však, aby se zapojila celá společnost a aby lidé odsuzovali tuto radikalizaci," řekl de Maiziére. „Je třeba, aby se lidé společensky angažovali, udržovali dobré sousedské vztahy a starali se o svá města. Silná občanská společnost je nejlepší prevence proti radikalismu," řekl.