"Žijeme v kleci a opice jsou na svobodě," povzdechne si Kuldžira, která musela obehnat dvorek svého domu mřížovou strukturou. "Všude po ulicích jsou jejich exkrementy a smrad je nesnesitelný. Zejména když prší," dodává majitelka železářství v centru Lopburi, bývalé khmerské metropole ležící 150 kilometrů severně od Bangkoku.

Satelitní snímek ukazuje místo silného výbuchu, který v pátek ráno otřásl Teheránem
Teheránem otřásl mohutný výbuch. Oblohu ozářila ohnivá koule

Další obchodník Tavísak rozestavěl všude plyšové tygry a krokodýly ve snaze primáty odstrašit. Když je třeba vyhnat makaky z obchodu, vezme do ruky i hůl.

Za tři roky se místní populace makaků zdvojnásobila: dnes jich tu žije 6000. Město má 27 tisíc lidských obyvatel.

Vyhnáni ze svého prostředí

Makakové byli vyhnáni ze svého přirozeného prostředí a nejprve se usídlili kolem chrámu v centru města. Za několik let obsadili boční ulice, zmocnili se budov a donutili obchodníky definitivně zavřít krámy.

Bývalé městské kino se stalo jejich hřbitovem: kladou sem těla svých mrtvých a žárlivě jej střeží. Obyvatelé Lopburi je dlouho tolerovali jako hlavní turistickou atrakci a zdroj nezanedbatelných příjmů.

Thajsko zavřelo za pandemie koronaviru hranice a zahraniční návštěvníci, kteří měli ve zvyku makaky krmit a fotografovat se s nimi, sem nyní nepřijíždějí. Tím se situace stala ještě méně kontrolovatelnou. V médiích a na sociálních sítích se nyní objevují záběry ukazující tlupy vyhladovělých makaků, jak se rvou na ulici o jídlo.

Pohřební zřízenci nesou na hřbitově ve městě Kolpino rakev s obětí koronaviru.
Koronavirus ve světě: Počet obětí nemoci covid-19 překročil hranici půl milionu

Úřady zahájily tento týden kampaň sterilizace, jejímž cílem je vykastrovat 500 opic ve snaze omezit jejich rozmnožování. Opice přilákají do velkých klecí na žrádlo, pak je uspí a odvezou na veterinární kliniku, kde jsou označkování podle pohlaví a tlupy, do které patří. "První den kampaně jsme chytili stovku opic, ale operovat budeme jen polovinu," říká Narongpón Daudem, ředitel odboru pro parky a volně žijící faunu na radnici v Lopburi.

"Některé opice už byly sterilizovány, jiné zrovna kojí a další jsou příliš mladé," vysvětluje.

Sterilizace nebude stačit

Kampaň sterilizace zřejmě nebude stačit, a proto se zkoumá trvalejší řešení: zbavit město všech primátů tak, že budou umístěni do rezervace.

Mezitím se obyvatelé Lopburi musejí se situací vypořádávat sami. Aby zabránili dalšímu zhoršení situace, krmí obchodníci raději opice sami, ale nezdravými potravinami a sladkostmi.

Vlajka Mississippi se znakem Konfederace
Otroctví patří minulosti. Mississippi odstraní z vlajky znak Konfederace

"Opice si zvykly jíst všechno, jako lidé. Taková strava pro ně ale není dobrá. Čím více se krmí, tím více mají energie, aby se množily. Je to bludný kruh," říká Pramot Ketampaj, který pracuje v khmerském komplexu v centru města.

Tavísak přesto přítomnost malých primátů, tak významných pro město, nijak nezpochybňuje. "Co by bylo Lopburi bez makaků? Oni sem turisty zase přilákají. A kdyby všichni odešli, cítil bych se tak trochu sám," dodává.