V patnáci se podruhé narodila. Malála Júsufzajová jako jedenáctiletá začala psát webový blog, na kterém vyjadřovala svou touhu po vzdělání. A upřímně v něm také popisovala, jak krutý je život pákistánských dívek pod nadvládou Tálibánu. Její hlas stále sílil, až byl slyšet natolik, že čtyři roky po založení blogu se jí radikální hnutí pokusilo popravit.

Nobelovu cenu za rok 1921 Albert Einstein nepřevzal, protože právě pobýval na přednáškovém turné v Japonsku. Na snímku ve společnosti rodiny japonského admirála Isoroku Jamamota
Nobelovka ve stínu hákového kříže. Ocenění využil Einstein ke splácení alimentů

Naštěstí neúspěšně. Byť dívku Tálibánci postřelili do hlavy, přežila. Její rodina se přestěhovala do Velké Británie a Malála úspěšně vystudovala jednu z nejprestižnějších univerzit na světě - Oxford. Nyní má tato historicky nejmladší držitelka Nobelovy ceny za mír za sebou další velký životní milník - provdala se.

Zprávu o sňatku uveřejnila na sociální síti Instagram, následně ji přinesly všechna velká světová média, například CNN či BBC. „Maláliným manželem je Asser Malik, manažer pákistánského kriketového svazu. Pochází z města Láhaur," uvádí CNN.

Podle BBC není jasné, jak dlouho se pár zná, první společné fotky se ale objevily v roce 2019. Dvojice si vyměnila manželské sliby v britském Birminghamu.

Celosvětová celebrita 

Malála Júsufzajová se nejen díky svému blogu, ale i díky tomu že skoro až zázračně přežila atentát, stala celosvětovou celebritou a  aktivistkou za lidská práva. Bylo jí sedmnáct let, když jí byla udělena Nobelova cena za mír.

Maková pole v Afghánistánu
Uprostřed makových polí: Kvůli Tálibánu vzrostou ceny heroinu

„Poté, co získala titul na Oxfordu, Malála v posledních měsících vyzvala k zlepšení podpory pro uprchlíky z Afghánistánu, podepsala smlouvu na produkci dokumentů se společnosti Apple TV+, a také se objevila na titulní stránce britské edice módního časopisu Vogue. Nadále rovněž pokračuje v podpoře lepšího přístupu dívek ke vzdělávání," shrnuje BBC.