Loď Sea Watch 3, která již přepravila mezi Afrikou a Evropou stovky migrantů a provozuje ji německá nevládní organizace, požádala o povolení vyplutí poté, co dokončila nezbytné údržbové práce. Úřady jí ho ale neudělily a jako důvod uvedli to, že je ještě potřeba překontrolovat všechny dokumenty plavidla.

Nejedná se však o první případ. Malta totiž v minulém týdnu zadržela i další humanitární lod - Lifeline, kterou provozovala jiná německá nevládní organizace. Lifeline přepravila zhruba 230 migrantů, kterými plula týden po Středomoří, protože je odmítla přijmout Itálie, kam měla loď namířeno, a zprvu je odmítla také Malta. Ta se ale nakonec dohodla s několika zeměmi EU, že si tyto běžence rozdělí, a loď přijala. Zároveň ji ale zadržela a jejího kapitána postavila před soud.

Kapitán Lifeline Claus-Peter Reisch také v pondělí na Maltě stanul před soudem, poté byl však propuštěn na kauci 10 tisíc eur (zhruba 26 tisíc korun). Prokurátor ho viní z mimo jiné z toho, že porušil zákon, když nedbal pokynů italské pobřežní stráže, aby u Libye migranty nenaloďoval. Italové mu sdělili, že pro ně přijede libyjská pobřežní stráž.

Sedmapadesátiletý kapitán Reisch vinu popírá. "Naše mise zachránila 234 lidí a já si nejsem vědom žádné viny," uvedl Reisch. Organizaci Lifeline viní Malta z chybné registrace plavidla.

"Úřady vytvářejí takové podmínky, které fungování nevládních organizací na moři znemožňují," řekla Giorgia Linardiová mluvčí organizace Sea Watch. Podle ní se snaží vše jen ztížit, aby se o záchranu migrantů ani nepokoušely. „Na pozadí toho všeho umírají lidé a zdá se, že to vůbec nikoho nezajímá,“ dodala.

Úřady obvinila také z odpovědnosti za další úmrtí migrantů v moři, kterým se nedostane rychlé pomoci. Během posledních tří dní totiž přišlo o život 204 lidí, které pašeráci vyslali na moře v přetížených člunech. V pátek zemřelo 103 lidí a další pak utonuli v moři v neděli, kdy se u Tripolisu potopilo další plavidlo.

Uzavírání přístavů pro lodě humanitárních organizací oznámila jako první Itálie, která se potýká v posledních několika letech s masovým přílivem migrantů z Afriky. Před kauzou lodi Lifeline vyvolala Itálie rozruch odmítnutím lodě Aquarius se šesti stovkami migrantů.

Ty nakonec přijalo Španělsko ve Valencii. Italský ministr vnitra Mateo Salvini předtím varoval mezinárodní charitativní organizace, aby přestaly vyzvedávat běžence z člunů u libyjského pobřeží, a obvinil je, že jejich přístup vyvolává problémy. Dodal také, že "italské přístavy jsou a zůstanou uzavřeny těm, kteří pomáhají obchodníkům s lidmi".

Po Itálii to stejné oznámila i Malta. Ochotu přijmout další loď s migranty projevilo Španělsko, kdy plavidlo tamní nevládní organizace Proactiva Open Arms v sobotu zachránilo u libyjských břehů 60 migrantů a nyní pokračuje v plavbě do Barcelony