„Děti jsou v bezpečí, záchranný tým se o nás stará. Slibuji, že se o chlapce postarám nejlépe, jak to bude možné. Děkuji vám za vaši podporu. Také bych se chtěl omluvit všem rodičům,“ napsal 25letý trenér.

Vzkazy svým rodinám poslali také chlapci. „Sice je tu trochu zima, ale jinak se mám dobře. Nedělejte si o mě starosti a nezapomeňte připravit moji narozeninovou oslavu,“ stojí v jednom z dopisů.

Jak připomínají zahraniční agentury, dopisy představují první komunikaci 13členné skupiny s okolním světem od úterý, kdy bylo zveřejněno krátké video, které natočili britští záchranáři.

Dvanáctka malých fotbalistů ve věku od 11 do 16 let je společně se svým trenérem v jeskynním komplexu Tham Luang uvězněna od 23. června. Do jeskyně se odvážili v době, kdy v ní bylo sucho, uvnitř je ale zaskočila blesková povodeň, jež zatopila přístupovou cestu i většinu jeskynních prostor.

Záchranáři vyvrtali nad jeskyní víc než 100 otvorů a doufají, že se jim podaří prorazit k chlapcům přímou cestu seshora. Údajně se jim podařilo vytvořit několik slibných sond, z nichž nejhlubší dosahovala délky 400 metrů, ale stále není jisté, zda se touto cestou dostanou až do jeskyně, ležící podle všeho v hloubce až kolem 800 metrů od povrchu země.

Při zásobování chlapců kyslíkem už bohužel zahynul jeden potápěč, bývalý příslušník thajské námořní pěchoty, jemuž po cestě z jeskyně došel vzduch.