Bývalý šéf Trumpovy předvolební kampaně se v pátek před washingtonským soudem přiznal k jednomu případu spiknutí proti Spojeným státům a jednomu případu spiknutí za účelem maření spravedlnosti. Ostatní obvinění, ve kterých se porota nedokázala shodnout na jeho vině, pak byla na základě dohody se zvláštním vyšetřovatelem Federálního vyšetřovacího úřadu (FBI) Robertem Muellerem stažena.

Manafort byl souzen za zatajení desítek milionů dolarů, které získal jako poradce proruského prezidenta Ukrajiny Viktora Janukovyče. Ty si měl vydělat předtím, než vzal neplacenou pozici v Trumpově kampani. Tu vedl pět měsíců v roce 2016, kdy byl Trump vybrán na stranickém sjezdu jako republikánský kandidát na prezidenta.

Podle prokuratury Manafort ošidil Spojené státy o mnohamilionové částky na daních, přičemž opakovaně lhal a stavěl se nad zákon. Jeho obhájci ale tvrdí, že za zmiňovanými finančními machinacemi ve skutečnosti stál Manafortův dlouholetý obchodní partner Richard Gates.

Udělí mu Trump stále milost?

Před Manafortovým vystoupením se diskutovalo, že se nechá odsoudit bez uzavření dohody o spolupráci a později přijme prezidentskou milost. Americký prezident Donald Trump sice v minulosti nikdy neřekl, že by ho omilostnil, ale současně to ani nevyvrátil. Několikrát mu ale vyjádřil svou podporu.

Rudy Giuliani, bývalý newyorský starosta, který nyní zastupuje Trumpa v ruském případu, řekl agentuře Reuters před pátečním slyšením, že přijetí viny nenaruší Manafortu šanci na přijmutí eventuální prezidentské milosti. „Neublíží mu to, pokud se přizná,“ řekl před tím, než byla dohoda zveřejněna.

Podle vyjádření Bílého domu přitom uzavřená dohoda nijak nesouvisí s prezidentem Donaldem Trumpem nebo jeho prezidentskou kampaní. Samotný Donald Trump se pak k nejnovějšímu vývoji nevyjádřil. Ve svém tweetu z 22. srpna ho však ocenil, že se nenechal zlomit jako jeho bývalý právník Michael Cohen, a neuzavřel dohodu. Vyjádřil mu přitom respekt jako statečnému muži.