Mangkhut je dosud nejsilnější tropickou cyklonou, která se v letošním roce na Zemi vytvořila. Překonal tak tajfun Jebi, který minulý týden zasáhl Japonsko a vyžádal si několik lidských životů. Mohutná bouře již zasáhla ostrov Guam a prudké deště společně s ničivými větry po sobě zanechaly naprostou spoušť a stovky lidí připravily o střechu nad hlavou.

„Mám strach zejména o lidi žijící v domech z lehkých materiálů,“ uvedl guvernér ostrovů Batanes na severu země Marilou Cayco. „V některých oblastech stále probíhá preventivní evakuace. Ulice jsou prázdné, lidé se připravují na úder bouře,“ popsal zase situaci guvernér severozápadní provincie Cagayan Manuel Mamba.

Haiyan je v živé paměti

Filipínci se obávají, že by se mohla opakovat situace z roku 2013. Tajfun Haiyan tehdy udeřil na centrální území souostroví silou místy přesahující 300 kilometrů za hodinu a napáchal škody za více než 282 miliard korun. Živly připravily o život více než 6300 obyvatel a miliony lidí zůstaly bez střechy nad hlavou.

„Neobáváme se jen záplav. Tajfun takové síly může snadno vyvolat ničivé přívalové vlny podobné tsunami,“ upozorňuje šéf filipínské meteorologické agentury PAGASA Vicente Malano. Podle úřadů by oblast mohly zasáhnout až sedmimetrové vlny a prudké přívalové deště mohou vyvolat rozsáhlé záplavy a sesuvy půdy.

Tajfun nesoucí jméno Mangkhut, což je thajský název pro tropické ovoce mangostan, se k Filipínám blíží v době, kdy zde začíná sklizeň rýže a kukuřice, upozornila agentura AP. Jelikož se Filipíny v poslední době potýkají s nedostatkem zásob těchto potravin, snaží se rolníci před příchodem tajfunu zachránit ze sklizně vše, co se dá.

V cestě 900 kilometrů široké bouři, kterou místní nazývají Ompong, stojí oblast osídlená zhruba 5,2 milionu obyvatel, z nichž více než milion žije na pokraji chudoby. „Máme hrozný strach,“ řekla agentuře AFP obyvatelka ostrovů Delaila Pasion, která musela opustit svůj domov. „Během monzunových dešťů byla polovina našeho domu zničena. Nechtěli jsme riskovat, tak jsme odešli.“

Zasáhne Hongkong i Čínu

Podle aktuálních předpovědí dorazí bouře stále ještě o síle tajfunu v pondělí ráno i na území Hongkongu a Číny. Hongkongské úřady vydaly varování před sobotními vysokými teplotami, které budou úderu tropické cyklony předcházet.

V jihočínské provincii Kuang-tung bylo podle České televize zřízeno 3777 nouzových přístřešků a 100 tisíc místních obyvatel a turistů bylo přesunuto na bezpečnější místa či posláno domů. Provincie také povolala 36 tisíc rybářských člunů do přístavů, přerušeny byly i některé železniční a trajektové spoje.