Hasiči uvedli, že požár, který propukl na ulici West 64th Street, zasáhl stovky tisíc odběratelů ve 30 blocích od náměstí Times Square až po 72. ulici a Broadway.

Návštěvníci divadel byli nuceni vyjít na ulici, na Times Square potemněly obří velkoplošné obrazovky, provoz metra se téměř zastavil. Výpadek elektřiny postihl večer mimo jiné i komplex Rockefeller Center. v Madison Square Garden byl přerušen koncert se zpěvačkou Jennifer Lopezovou. Arena byla evakuována.

"Nevím, co říct. Jen chci, lidičky, abyste věděli, že dostanete, za co jste zaplatili, že se tam vrátíme a uděláme pro vás úžasné vystoupení. Je mi tak líto, co se stalo," napsala Lopezová na instagramu. Výpadek její koncert přerušil během čtvrté písničky.

Někteří účinkující z muzikálu Come From Away uspořádali improvizované představení pro zklamané návštěvníky jejich divadla přímo na ulici, uvedla AP. Elektrárenská společnost Con Edison uvedla, že dodávky proudu, které byly přerušeny před 19:00 místního času (dnes před 1:00 SELČ), se podařilo obnovit před půlnocí.

Nepřijatelné, tvrdí místní guvernér

Newyorský guvernér Andrew Cuomo nařídil místním úřadům vyšetřování příčin výpadku proudu, který postihl velkou část Manhattanu. Cuomo řekl, že ačkoli nebyla hlášena žádná zranění, "už samotná skutečnost, že se to stalo, je nepřijatelná". 

Starosta města New York Bill de Blasio s odvoláním na policii prohlásil, že za výpadkem stojí technické problémy a že nešlo o záměrný čin. K požáru de Blassio řekl, že hořelo v revizní šachtě, deník Daily News napsal, že místem otřásl i výbuch. John MacAvoy, které šéfuje společnosti Con Edison, řekl, že příčiny se stále vyšetřují.

Podle AP výpadek přišel na výročí blackoutu z roku 1977, kdy zůstala bez proudu většina mnohamilionového New Yorku. Americká média v této souvislosti připomínají, že velkoměsto tehdy zachvátilo dvoudenní řádění zlodějů a vandalů.

Vyrabováno bylo přes 1600 obchodů, část z nich dav zapálil, žháři ve městě založili přes tisícovku požárů a ve čtvrti Bronx zloději ukradli z jistého autosalonu 50 aut. Vyšetřování odhadlo škody na 300 milionů dolarů, což je v přepočtu na aktuální hodnotu zhruba 1,2 miliardy dolarů (27 miliard korun).

Situace v roce 1977 byla podle The New York Times natolik dramatická, že o svou kořist byli na ulicích okrádáni i ti, kteří se právě vraceli z rabovacích výprav. Portál Heavy poukázal také na několik kuriozit, kdy policisté zadrželi zloděje se 300 kusy odtokových špuntů a dalšího s krabicí kolíčků.