Oponenti plebiscitu tvrdí, že se mohou do problémů dostat páry stejného pohlaví, matky či otcové samoživitelé a jejich děti. Dodávají, že hlavním důvodem referenda je odvrátit pozornost od korupčních skandálů vládnoucí strany. Informoval o tom server BBC.

Článek 48 rumunské ústavy říká, že „rodina je založena na svobodném souhlasu manželů“. Zastánci referenda chtějí slovo „manželé“ změnit na „muž a žena“.

„Chceme na ústavní úrovni chránit definici manželství – tak aby šlo uzavřít pouze mezi mužem a ženou,“ vysvětlil Mihai Gheorghiu, lídr Koalice pro rodinu, která kampaň za hlasování rozjela. Podařilo se jí totiž nasbírat tři miliony podpisů pro vyvolání referenda. V zemi, která má 19 milionů obyvatel pro vyvolání lidového hlasování stačí i 500 tisíc podpisů.

Gheorghiu prohlašuje, že LGBT komunita zkrátka nepřijde. „S respektem k právům a potřebám LGBT nenastane žádná změna,“ uvedl.

Návrh má velkou podporu. Podle průzkumů bude výsledek nejspíš kladný. Podporuje jej významně i rumunská pravoslavná církev. V balkánské zemi se k ní hlásí 85 procent obyvatel.

Pro změny ústavy se vyjádřilo téměř celé politické spektrum, vyjma prezidenta Klause Iohannise a opoziční strany Braňme jednotné Rumunsko.

Není bez zajímavosti, že homosexualita jako taková byla v Rumunsku dekriminalizována až v roce 2001.

Odpůrci referenda hlásají, že nesouhlas je potřeba vyjádřit bojkotem. Doufají, že účast bude nižší než 30 procent a výsledek nebude platný. V Rumunsku totiž již dříve nastaly případy, kdy referendum bylo z tohoto důvodu neplatné.

Podle Katrin Hugendubelové z asociace leseb, gayů, bisexuálů a transsexuálů jde o útok na práva rodin. „To, co zkoušejí udělat, je změna definice rodiny,“ říká. Podle ní je v Rumunsku nízká tolerance k právům LGBT a přetrvávají homofobní nálady, zejména ve venkovských oblatech.

Legalizace stejnopohlavního manželství, nebo registrovaného partnerství má v Rumunsku velmi malou podporu.

Hlasování končí v neděli v 21:00 hodin.