Oceány pokrývají více než 70 procent povrchu naší planety, ale čisté moře už prakticky neexistuje.
Ukazuje to vědecká studie zveřejněná včera v časopise Science týmem oceánologů vedeným dr. Benjaminem Halpernem z National Centre for Ecological Analysis and Synthesis vSanta Barbaře.
Podle této studie člověk svou činností, nadměrným rybolovem, námořní dopravou, odpady, měněním klimatu atd., vážně poškodil již 41 procent světových moří.
Pouzečtyři procenta světového oceánu zůstávají relativně nedotčena a nacházejí se téměř výhradně u pólů. Ani zde však voda není dokonale čistá.
Nejhůře postiženými oblastmi jsou evropské Severní moře, Jihočínské a Východočínské moře, Karibské moře, Atlantik u východního pobřeží Severní Ameriky, Středozemní moře, Rudé moře, Perský záliv, Beringovo moře a velké části západního Pacifiku.
Zasaženy jsou všechny ekosystémy. Poškozena je polovina korálových útesů, kontinentální šelfy i mangrovy.
V nejlepším stavu jsou zatím ekosystémy měkkého mořského dna a otevřený oceán, i ty jsou však narušeny.
Mezinárodní Halpernův tým rozdělil světový oceán do čtverců o jednom kilometru čtverečním a pak vyhodnotil všechna dostupná data o tom, jak lidská činnost ovlivňuje stav každé této sekce.
Používal k tomu údajů shromážděných americkými satelity a statistik OSN.
Výsledkem byla mapa světového oceánu, na níž modrá ukazuje oblasti téměř nedotčené lidskou činností, znečištěné a silně znečištěné oblasti jsou žluté a oranžové. Rudé zóny ukazují mrtvé moře a nacházejí se většinou u přelidněného pobřeží.