"Projekt počítá s výstavbou hráze na řece Latorici a z tohoto místa by se měla naplňovat původní koryta řek," řekl Gamboš. Finance však zatím stačí jen na přípravu návrhu, na jeho realizaci by vodohospodáři museli získat další prostředky. Podle odborníků by se s výstavbou mohlo začít nejdříve v roce 2009.

Opětovným napuštěním říčních koryt by se podle Gomboše také obnovily původní ekosystémy, ve kterých by se usídlili vodní živočichové a rostliny. Zvýšily by se též zásoby podzemní vody a zlepšila by se její kvalita. Napuštění toků a související rozsáhlé sítě kanálů by pomohlo i zemědělcům, dodal Gomboš. Ti by měli dostupnější vodu na zavlažování. Síť kanálů se bude napouštět zejména v létě, aby se předešlo jejich vysušení.

Řeky Tice a Krčava byly vysušeny v 50. letech při intenzivních zásazích vodohospodářů do krajiny. V oblasti však klesl stav podzemních vod a lidem vysychají studny. Voda nyní chybí i zemědělcům.

Znovu napustit síť koryt řek a kanálů ale není podle Gomboše jednoduché, protože odborníci musejí předem vypočítat, kolik vody k tomu bude potřeba. Voda na povrchu ovlivní stav vod nejen na Slovensku, ale i v Maďarsku. Projekt se proto řeší v obou zemích.