Podle mluvčí ugandského ministerstva zdravotnictví Jane Acengové nakažený muž pracoval jako radiologický asistent v nemocnici v metropoli Kampale. Zemřel prý již 28. září. Většina lidí v karanténě jsou zdravotníci, je mezi nimi ale také několik pacientů, se kterými muž přišel do kontaktu.

Marburský virus způsobuje podobně jako ebola, která se už více než půl roku šíří v západní Africe, horečku spojenou s průjmy a krvácením. Nemoc se přenáší kontaktem s tělními tekutinami nakaženého.

Uganda má s bojem proti virům způsobujícím krvácivé horečky jisté zkušenosti. Úřady už proto povolaly do služby členy lékařských pohotovostních týmů, kteří v minulosti bojovali mimo jiné s ebolou. Ta v letech 2000 až 2001 zabila v zemi přinejmenším 224 lidí.

Příbuzný eboly

Stejně jako ebola patří marburský virus k takzvaným filovirům. Dosud se ale nikdy nerozšířil v takovém rozsahu jako jeho příbuzný. Ani proti němu však dosud neexistuje účinná vakcína či lék.

Virus byl objeven v roce 1967 v laboratoři farmaceutické firmy v Marburgu v německé spolkové zemi Hesensko. Dostal se tam v krvi nakažených pokusných opic z Afriky. Z Marburgu se posléze rozšířil i do Frankfurtu nad Mohanem a srbské metropole Bělehradu. Z 31 nakažených tehdy zemřelo sedm lidí.

Největší epidemie tohoto viru zasáhla v letech 2004 až 2005 Konžskou demokratickou republiku a Angolu. Z téměř 400 nakažených jich 355 nemoci podlehlo.