Kdo mohl, utekl. Jiní se zamkli na toaletách, zatímco útočník vyzbrojený automatickými zbraněmi pálil do šokovaného davu. „Prásk, prásk, prásk, pořád dokola," popsal CNN návštěvník klubu Christopher Hansen, kterému se podařilo uniknout na ulici.

„Střelce jsem nezahlédl, viděl jsem jen k zemi se hroutící postavy. Lidé se snažili uniknout zadním východem. Sám jsem se odplazil po kolenou a loktech, na ulici pak byli krvácející lidé," popsal Hansen.

Krátce po začátku střelby dorazily na místo desítky policejních vozů. Bilance je však tragická: Nejméně padesát mrtvých a 53 zraněných. Masakr v nočním klubu Pulse ve floridském Orlandu je tak nejhorší střelbou v dějinách USA.

„Neznělo to jako obyčejná pistole, spíš jako by to střílelo pořád a pořád dál a nechtělo to skončit. Věděli jsme, o co jde, a pěkně rychle zmizeli," uvedl návštěvník klubu Anthony Torres. Svědci také popisují, že palba se zprvu mísila s hlasitou taneční hudbou a lidé si nebyli jisti, zda nejde o součást show. Až když se ozvaly první výkřiky „Utíkejte!", došla děsivá skutečnost všem.

Úřady podle listu Washington Post identifikovaly pachatele jako 29letého Američana afghánského původu Omara Mateena, potvrdili to i jeho příbuzní. Mateen pocházel z města Fort Pierce.

Zakročili po třech hodinách

Útočník vtrhl podle šéfa orlandské policie Johna Miny do známého gay klubu 
v centru města ozbrojen puškou útočného typu 
a pistolí a měl u sebe nespecifikovanou výbušninu. Střelba začala ve dvě ráno místního času a policisté se rozhodli proti pachateli zakročit a osvobodit 
rukojmí asi po 
třech hodinách. Strážci zákona nejdříve provedli u vchodu kontrolovaný výbuch, kterým odvedli útočníkovu pozornost, následně jej zastřelili. Osvobodili nejméně tři desítky rukojmích.

V klubu bylo v době útoku více než sto lidí. K vraždění došlo necelé dva dny poté, co zřejmě vyšinutý fanoušek během autogramiády zastřelil ve stejném městě 22letou zpěvačku Christinu Grimmiovou. Podle policie spolu útoky pravděpodobně nesouvisí.

Místní LGBT (gay, lesbická, bisexuální a trans-gender) komunita masakr považuje za přímý útok na své členy. Podle policie měl pachatel útok dobře naplánovaný, což vedlo k velkému množství obětí. FBI nyní střelbu vyšetřuje jako teroristický čin. Prověřuje se i podezření, zda muž měl vazby na islamistické extremisty. „Máme jisté náznaky, že tento člověk mohl mít sympatie k radikálnímu islámu, ale dosud nemůžeme nic potvrdit," řekl novinářům zvláštní agent FBI Ron Harper.

Podle otce útočníka je možné, že byla za útokem na nenávist syna k homosexuálům. Ten řekl v telefonickém rozhovoru televizi NBC, že se jeho syn Omar Mateen o několik měsíců dříve „velmi rozčílil, když viděl, jak se dva muži líbají." „Jsme v šoku jako celá země," sdělil NBC. Útok podle něj nemá nic společného s vírou.

Kamil Polko