Hongkong je bývalá britská kolonie, předaná Číně roku 1997 v rámci principu jedna země, dva systémy, což garantuje určitou autonomii v oblasti justice, legislativy a ekonomického systému. Kritici se obávají, že Peking by zákona využil k pronásledování svých oponentů a že norma by utužila čínskou kontrolu nad Hongkongem. Vedení Hongkongu tvrdí, že zákon zabrání tomu, aby se někdejší kolonie stala útočištěm zločinců.  

Poškozený tanker
Další dva výbuchy tankerů. USA obviňují z útoků Írán

Lamová po nočním jednání s kabinetem novinářům řekla, že k rozhodnutí dospěla kvůli nespokojenosti, kterou občané projevují, a že odklad je časově neomezený. Své vystoupení přitom zahájila konstatováním, že Hongkong musí chránit zákon a pořádek a že se správa snažila sblížit názorové rozdíly.

Správkyně prohlásila, že legislativní proces kolem zákona bude zastaven a že o dalším postupu se rozhodne po všeobecné konzultaci. "Budeme komunikovat se společností, více vysvětlovat a více naslouchat. Vláda bude otevřená názorům o zákonu," řekla Lamová.

"Podle mé zkušenosti nelze tuto názorovou výměnu stihnout ještě letos," řekla Lamová. Přitom vyloučila, že by zákon do konce roku dostal zpět do Zákonodárné rady, a prohlásila, že pro konzultace s veřejností nebyl stanoven žádný časový limit.

Nesprávný postup vlády

Správkyně přiznala, že postup vlády nebyl správný, což vyvolalo "velký konflikt v Hongkongu, který byl v minulých dvou letech relativně klidný". "Mnoho lidí bylo zklamáno, zarmouceno a pociťovalo lítost. Přijmeme kritiku upřímně a s pokorou," řekla Lamová. Při odpovědi na otázku o neurčitosti odkladu řekla, že návrh zákona není zrušen, protože je stále třeba vyřešit zákonné nedostatky.

Brenton Tarrant
Muž obviněný z vraždění v mešitách na Zélandu stanul u soudu. Vinu odmítl

Server Hongkong Free Press (HKFP) napsal před tiskovou konferencí, že síla protestů z tohoto týdne přivodí konec Lamové. Správkyně bude muset odstoupit nyní, nebo později, soudí HKFP. Lamová se na tiskové konferenci dotazu na téma rezignace vyhnula. Sdělila pouze, že se po dva roky v úřadě snažila přispět k harmonizaci společnosti.

Hájila také postup policie při protestech s tím, že na televizních záběrech je vidět, že mnoho účastníků na policisty útočilo. Příznivě se vyjádřila k Pekingu. Na dotaz, zda se odkladem nedostala do potíží s Pekingem, řekla, že centrální vláda projevuje "porozumění, důvěru, respekt a podporu". Lamová také prohlásila, že je odpovědná jak vůči Pekingu, tak vůči Hongkongu a že jakýkoli její krok musí být zákonný. Účelem odkladu podle ní není lidi zpacifikovat nebo napravit poškozenou pověst vlády, ale obnovit společenský smír.

Protest se uskuteční i v neděli

Minulou neděli v Hongkongu protestoval až milion lidí a ve středu desetitisíce demonstrantů zablokovaly ulice v okolí vládních institucí, aby zabránily projednávání zákona. Policie zasáhla slzným plynem a gumovými projektily. Zraněno bylo přes 80 lidí včetně dvacítky policistů a za mřížemi skončilo 11 osob.

V centru Berlína našli nevybuchlou pumu z 2. světové války
V centru Berlína našli nevybuchlou pumu. Pyrotechnici ji zneškodnili

Další velký protest je svolán na tuto neděli a podle organizátorů, jež citovala stanice CNN, se bude konat bez ohledu na oznámený odklad. Lidé se prý obávají, že jde jenom o taktický čínský manévr. Demonstrace mají pokračovat, dokud návrh zákona nebude zrušen.

Na tiskové konferenci také padl dotaz, zda se Lamová rozhodla pro odklad z obav před nedělní demonstrací. Správkyně odpověděla, že to s tím nemá co dělat. "Ve středu se vystupňovalo násilí, byla to vážná konfrontace," řekla. Je prý odhodlána zabránit dalším zraněním.

Čína rozhodnutí schvaluje

Čína považuje otázky týkající se Hongkongu za vnitřní záležitost, do níž nesmí zasahovat žádná země, organizace ani jednotlivec. V reakci na dnešní rozhodnutí správkyně Hongkongu Carrie Lamové pozastavit schvalovací proces zákona o vydávání osob podezřelých z trestné činnosti to prohlásil mluvčí čínského ministerstva zahraničí. Agentura Nová Čína napsala, že centrální vláda v Pekingu vyjádřila podporu, respekt a porozumění v souvislosti s rozhodnutím Hongkongu. 

Čínské ministerstvo zahraničí v prohlášení uvedlo, že věci týkající se Hongkongu jsou vnitřní záležitostí Číny, do níž se nikdo zvenčí nemá právo vměšovat. Dále v prohlášení stojí, že Čína je "neochvějně odhodlána" zajistit svou suverenitu a bezpečnost a Hongkongu blahobyt a stabilitu.

Mluvčí amerického konzulátu v Hongkongu uvítal Lamové rozhodnutí. Zároveň vyzval, aby hongkongská správa v procesu úprav zákona o vydání osob brala ohled na názory místní i zahraniční komunity, a to zejména, pokud se věc týká pevninské Číny.

Británie ocenila, že hongkongská vláda naslouchá lidem, kteří chrání lidská práva.

Julian Assange v roce 2011 ve svém londýnském domácím vězení.
Britská vláda souhlasí s vydáním Assange do USA. Rozhodnout musí soud