"Není třeba čekat. Čím dříve tím lépe. Je třeba udělat dobré dohody, dobré dohody dělají dobré přátele," odpověděl Matovič na dotaz ohledně sestavování vlády.

Šéfové stran Svoboda a solidarita (SaS), Jsme rodina a Za lidi v debatě potvrdili zájem na jednání s Matovičem. Tyto strany spolu s protestní formací OLaNO podle předběžných výsledků obsadí ve 150členné sněmovně více než tři pětiny křesel, měly by tak dostatek hlasů i na změnu ústavy. Koaliční jednání se Směrem-SD Matovič vyloučil. Již před volbami se postavil proti případné spolupráci s krajně pravicovou stranou Kotlebovci-Lidová strana Naše Slovensko Mariana Kotleby, která skončila ve volbách na čtvrtém místě.

Předseda hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO) Igor Matovič (vlevo) se fotografuje s příznivcem ve volebním štábu v Trnavě, kde v noci na 1. března 2020 sledoval výsledky slovenských parlamentních voleb.
Slovensko čeká změna: Matovič porazil ve volbách Fica

Důležitou roli ve formování nového kabinetu bude mít prezidentka Zuzana Čaputová, která v souladu s ústavou jmenuje nového premiéra a předtím podle tradice patrně pověří Matoviče sestavením nové vlády. Hlava státu podle svého mluvčího své kroky ohledně utváření vlády oznámí v pondělí. Dosluhující kabinet Petera Pellegriniho podá demisi po ustavující schůzi nového parlamentu, která se uskuteční do 30 dnů od vyhlášení výsledků voleb.

Volební účast byla tentokrát vysoká a dosáhla 65,8 procenta. Byla nejvyšší od voleb v roce 2002.

Podívejte se na výsledky slovenských voleb v přehledné infografice:

PŘEHLEDNĚ: Jak volili Slováci? Podívejte se na volby u sousedů v mapách

Nezávislé osobnosti

Spíše než hnutím s pevnými stranickými strukturami je OLaNO společenstvím nezávislých osobností. V uplynulém čtyřletém volebním období poslanecký klub OLaNO opustilo devět z původních 19 členů. Nyní OLaNO obsadí ve 150členné sněmovně přes 50 křesel.

Český premiér Andrej Babiš
Babiš pochválil Matovičovi kampaň. Těší se na vzájemnou spolupráci

"Pokud někdo od nás z klubu i odešel, tak stále zůstal na dobré straně. Neobávám se, že bychom měli lidi, kteří by začali hlasovat se Směrem nebo s Kotlebou," řekl v televizní diskusi Matovič, který vstoupil do politiky v roce 2010 na kandidátce SaS.

Šestačtyřicetiletého Matoviče, který zbohatl na vydávání regionálních inzertních novin, média či političtí soupeři kvůli svéráznému stylu politiky dříve označovali za nepředvídatelného politika, šaška a poloblázna. Krátce před volbami, kdy průzkumy zaznamenaly výrazný růst popularity OLaNO, Matovič začal vystupovat na veřejnosti rozvážněji. V minulosti často používal populistická a jednoduchá hesla.

Igor Matovič
Slováci čekají volební výhru Matoviče a řeší, co bude dál

Matovič listu Pravda řekl, že patrně zůstane tím šaškem, který vždy říká pravdu. "Když jsem mluvil o šaškovi, mluvil jsem v tom duchu, že šašek měl vždy výhodu jako jediný králi na hradě říkat pravdu. Snažil jsem se tu pravdu vždy v politice říkat komukoliv bez ohledu na následky. Z tohoto pohledu ano, šaškem jsem se vždy cítil a zřejmě jím i zůstanu, protože vždy budu chtít tu pravdu hájit," řekl Matovič.