Očekává se, že Mayová bude plán Evropské unie kritizovat. Pro Severní Irsko by podle něj měla i nadále platit pravidla EU, včetně setrvání v celní unii, přičemž by byla vytvořena hranice mezi irským ostrovem a zbytkem království.

„Ekonomická a ústavní dislokace "třetí země" uvnitř našeho království je něco, co zkrátka nikdy neakceptuji a věřím, že by tak neučinil ani žádný jiný britský premiér,“ prohlásí údajně podle deníku The Guardian Mayová v pátek v belfastské Waterfront Hall.

Ve stejný čas bude premiérka komentovat také případnou tvrdou hranici mezi Severním Irskem a Irskem. Druhý zmíněný stát totiž po brexitu – jako samostatná jednotka – členem EU zůstane. Podle Mayové je něco takového nemyslitelné a pro tisíce lidí, kteří každý den překračují hranice mezi Irskem a Británií, podobný systém nemůže fungovat.

Stejný názor má Mayová také na firmy, které působí na obou stranách případných tvrdých hranic. Podle CNN se britská premiérka nechala slyšet, že „Londýn se vyslovil a teď je řada na Unii, aby odpověděla“.

Ve svém projevu dále hodlá říci publiku, které bude složeno z byznysmenů i evropských politiků, že sama onu bariéru mezi Severním Irskem a Británií vytvořit nechce, přičemž nehodlá nechat obyvatele nejmenšího státu Spojeného království bez možnosti hlasování ve vyjednávání o obchodu. „Ani tohle by dolní sněmovna nikdy neschválila,“ upozorní Mayová.

Připravte se, vyzývá ostatní státy EU

Očekává se, že všech 27 členských států Unie brzy do Británie vyšle svou odpověď. Pravděpodobně se tak stane hned v pátek, kdy se má v Bruselu sejít generální rada EU. Již ve čtvrtek vyzvala EU ostatní členské státy, ať se v případě, že jednání selžou, připraví na všechny možné varianty dalšího postupu.

Podle AFP spočívá plán Mayové v tom, že Británie požádá Evropskou unii, aby britské zboží zůstalo v zóně volného obchodu EU prostřednictvím "usnadněného celního režimu". Tento plán ale čelí v Británii kritice hned dvou stran. Podle zastánců "tvrdého brexitu" udržuje Spojené království v příliš těsném sepětí s Evropskou unií a "proevropané" se zase domnívají, že nedokáže ochránit dominantní britskou hospodářskou oblast, kterou jsou služby.

Silný odpor vůči tomuto plánu ukázal, že britská premiérka nadále čelí fámám a její vlastní konzervativci ji chtějí svrhnout, píše AFP. Barnier proto Brusel upozornil, že dosáhnout pevné dohody do října nebude snadné. Obě strany budou totiž potřebovat čas, aby nějakou dohodu podpořili.