V neděli na summitu jej ještě musí potvrdit šéfové členských států nebo vlád. Deklarace není právně závazná. Právě postoj britských poslanců k dohodě budí na obou stranách obavy.

Kritický okamžik

"Jednání o odchodu Británie z Evropské unie jsou nyní v kritickém okamžiku a v následujících 72 hodin musíme udělat vše pro to, aby se podařilo vyřešit i poslední dílčí neshody s evropskými partnery," prohlásila britská premiérka Theresa Mayová, která nejprve promluvila před svým londýnským sídlem v Downing Street a poté v projevu k poslancům v parlamentu. Dodala, že tento proces musí dospět k závěru v zájmu všech občanů. 

Poslance v parlamentu ujistila o tom, že obchodní dohody se stávajícími zeměmi unie nejspíš bude možné uzavřít ještě během přechodného období do konce roku 2020 a že se Británie stane zcela nezávislým státem.

Předseda Evropské rady Donald Tusk a britská premiérka Theresa Mayová
Británie a EU dosáhly dohody. Tusk rozeslal zemím návrh deklarace

Sklidila však kritiku zejména od lídra opozice Jeremyho Corbyna. Podle něj mohla dohoda vzniknout už před dvěma lety a vláda prý za celou dobu nic neudělala. „Toto je brexit se zavázanýma očima, kterého jsme se všichni báli, skok do temnoty.“

Narážel zejména na to, že o detailech budoucnosti hospodářských vztahů mezi EU a Británii se totiž bude podle textu deklarace jednat ještě dva roky po vystoupení. „Co vláda poslední dva roky dělala?“ ptal se Corbyn.

Plná znepokojivě nejasných bodů

Lídr Liberálně demokratické strany, sir Vince Cable, který dlouhodobě propaguje nové referendum o brexitu, dohodu popsal jako dohodu o dohodě, která je "plná zněpokojivě nejasných bodů."

Na 26 stránkách dohoda definuje, co by obě strany chtěly dojednat do budoucna ohledně své spolupráce v řadě oblastí, včetně klíčového hospodářství. Za cíl si klade zejména vznik zóny volného obchodu s těsnou celní a regulační spoluprací a pravidly, která zajistí rovné podmínky a spravedlivou hospodářskou soutěž.

Španělský premiér Pedro Sánchez
Španělsko nepodpoří dohodu o brexitu. Požaduje výjimku pro Gibraltar

„Jsem přesvědčena, že budeme schopni se v neděli shodnout na dohodě, která bude dobrá pro celou rodinu Spojeného království včetně Gibraltaru,“ řekla premiérka s odkazem na neshody kolem britského území v jižní části Pyrenejského poloostrova.

Neshody o Gibraltaru

Španělský premiér Pedro Sánchez totiž varoval, že dohodu nepodpoří, pokud nebudou zohledněny požadavky Madridu. Trvá totiž na tom, že musí jasně obsahovat pasáž, že budoucnost tohoto území je bilaterální záležitostí mezi Británií a Španělskem.

Na textu se na pracovní úrovni shodly vyjednávací týmy EU a Británie. Deklarace, o které budou evropští lídři hlasovat již tuto neděli, podle irského deníku Irish Times, slibuje vytvoření „ambiciózního, širokého, hlubokého a flexibilního partnerství“ mezi Evropskou unií a Velkou Británií.

K významnému pokroku v jednáních přispěla středeční schůzka britské premiérky Theresy Mayové s předsedou Evropské komise Jean-Claudem Junckerem. Oba státníci předběžně odsouhlasili 26stránkový dokument, který se zabývá širokým spektrem vzájemných vztahů od obchodu po spolupráci bezpečnostních složek.

Hlavní vyjednavač EU pro brexit Michel Barnier
Ministři EU podpořili návrh brexitu. Barnier: Je spravedlivý a vyvážený