"Očekávám, že budu schopna garantovat zákonná práva občanů EU, kteří již jsou v Británii (a to) tak dlouho, dokud britští státní příslušníci žijící v Evropě dostanou - v členských zemích EU - stejné zacházení," řekla Mayová novinářům v Kodani.

Premiérka zopakovala, že formální proces vystoupení z EU zahájí nejpozději do konce března příštího roku. "Doufám, že to může být hladký a řádný odchod," dodala. Uspořádání po takzvaném brexitu má podle ní odrážet "zralý vztah spolupráce, který mají blízcí přátelé a spojenci".

Rasmussen se rovněž vyslovil pro "přátelský rozvod," který označil za dánskou výchozí pozici pro nadcházející jednání. "Jsem si jist, že budeme schopni překonat jakékoli překážky," doplnil.

Server britského listu The Sun uvedl, že Mayová v Rasmussenovi našla spojence nejen pro nekomplikovaný brexit, ale i pro úsilí o zachování volného obchodu. To je důležité vzhledem k tomu, že jiní členové EU hrozí zaujmout vůči Británii tvrdší postoj, včetně vyloučení z unijního vnitřního trhu, pokud Londýn ukončí volný pohyb občanů EU.

Mayová po Dánsku zavítala do Nizozemska, kde jednala se svým protějškem Markem Ruttem. Oba severoevropské státy byly tradičními spojenci Británie, hlavně v otázkách obchodu a zahraniční politiky, připomněl server The Wall Street Journal. Nyní ale vlády v Kodani i v Haagu čelí sílícím tuzemským euroskeptikům a mohou se proto zdráhat přispět k tomu, aby se brexit pro Británii stal úspěchem, naznačuje americký list.