„Kolektivní rozhodnutí kabinetu bylo, že vláda podpoří návrh smlouvy,“ řekla Mayová poté, co po jednání vlády předstoupila před novináře. Dodala, že „návrh smlouvy o odstoupení byl tím nejlepším, co mohlo být vyjednáno.“

Podle ní jde o dohodu, která respektuje národní zájmy a plní slib daný referendem.  „Hlavou i srdcem pevně věřím, že toto je rozhodnutí, které je v nejlepším zájmu celého Spojeného království,“ dodala Theresa Mayová, zatímco bylo z opačných koutů ulice slyšet demonstranty, jak vykřikují hesla proti brexitu. 

Před jednáním kabinetu přitom nebylo jasné, zda někteří ministerští zastánci tvrdého brexitu dojednanou dohodu nepotopí a na protest nerezignují. Hovořilo se přitom až o deseti ministrech. Dohoda totiž počítá s těsnými vazbami na EU i po 29. březnu.

V parlamentu se čeká tvrdý boj

Zatímco ve vládě uspěla, není zcela jisté, zda stejný úspěch bude Mayová slavit i parlamentu, kde hodlá se svým prohlášením vystoupit ve čtvrtek. Také není jasné, kdy bude parlament o dohodě hlasovat. K jejímu schválení však Mayová, která je označována za nejslabší premiérku své generace, potřebuje získat 320 hlasů ze 650 poslanců.

Jisté hlasy však nemá ani u své vlastní strany. Část konzervativních poslanců, kteří prosazují tvrdý brexit, označila návrh dohody za zradu a kapitulaci před Evropskou unií. Konzervativní poslanec Mark Francois televizi Sky News řekl, že podle jeho názoru nemůže dohoda „matematicky žádným způsobem“ projít parlamentem. Na otázku, zda by to mohlo znamenat hlasování o nedůvěře, Francois odpověděl: „Mnoho kolegů je s touto dohodou nespokojeno.“

Kritické hlasy však zní i z opozičního tábora. Labouristický poslanec David Lammy, zastánce kampaně People's Vote, která bojuje za druhé referendum, prohlásil, že „hanebná dohoda“ pouze posílí výzvy k dalšímu hlasování.

„Nikdo by nehlasoval pro brexit, pokud by viděl, jak se Británie vzdává kontroly a zanechává lidi chudší. Znamená to zaplatit rozvodové vyrovnání ve výši 50 miliard liber a na oplátku nedostat nic,“ prohlásil.

„Vláda nabídla falešnou volbu mezi žádnou dohodou nebo touto dodatečnou dohodou, ale výsledek obou je zhruba stejný: nešťastný brexit pro Spojené království, který ničí ekonomiku, zdravotnický systém a budoucnost našich mladých lidí,“ dodal.

Brusel je spokojený

Krátce po vystoupení Theresy Mayové zveřejnila Evropská komise celý návrh dohody, která má 585 stran. V reakcích na výsledek jednání britského kabinetu pak v Bruselu jednoznačně zaznívala spokojenost.

„Zatímco doufám, že se Spojené království jednoho dne vrátí, umožní tato dohoda zachovat úzký vztah mezi EU a Velkou Británií, ochranu práv občanů a zamezí tvrdé irské hranici, reagoval na vystoupení britské premiérky na twitteru Guy Verhofstand, koordinátor Evropského parlamentu pro brexit.

Hlavní vyjednavač EU pro brexit Michel Barnier na tiskové konferenci řekl, že tato dohoda je rozhodujícím krokem pro uzavření těchto jednání. Stejně se pak na twitteru vyjádřil i šéf Evropské komise Jean-Caude Juncker.