Premiérka Mayová musela v předchozích dnech čelit ostré kritice britských poslanců. Její vláda totiž opakovaně odmítla zveřejnit právní analýzu dohody o vystoupení Velké Británie z Evropské unie. Situace došla tak daleko, že poslanci kabinet obvinili z pohrdání parlamentem. 

Na základě nátlaku tak Mayová analýzu zveřejnila. Její obsah však nespokojené politiky ještě více rozhořčil. Severoirská Demokratická unionistická strana, které menšinovou vládu britské premiérky podporuje, dokonce označila znění dokumentu za „devastující“.

Problém jménem Severní Irsko

Britský státní návladní Geoffrey Cox se v dokumentu zabýval zejména takzvanou pojistkou, která má zabránit obnovení kontrol na hranici mezi Irskem, které je členem Evropské unie, a Severním Irskem, které je britským územím.

„Navzdory prohlášením, že pojistka nebude trvat věčně, a jasným úmyslům nahradit ji náhradním, trvalým řešením, by podle mezinárodního práva trvala nekonečně dlouho, dokud by obě strany nedosáhly konečné dohody,“ stojí v Coxově zprávě.  „Hrozí tak právní riziko, že by Velká Británie mohla být uvězněna ve zdlouhavých opakujících se vyjednáváních.“

Podle lídra Demokratické unionistické strany Nigela Doddse analýza dokazuje, že by se Severním Irskem bylo zacházeno jinak, než se zbylým územím Spojeného království.

Zrušení brexitu

V úterý, jen několik hodin před začátkem série jednání na půdě britského parlamentu, uvedl generální advokát Soudního dvora EU Campos Sánchez-Bordona, že Británie má stále možnost své oznámení o vystoupení z unie stáhnout.

„Zdá se, že Británie má nyní možnosti vzít svůj požadavek zpět a vzít si dostatek času k tomu, aby se sami rozhodli, co bude dál,“ uvedl v reakci ekonom z investiční banky J.P. Morgan Malcolm Barr. Výrazně se tak podle něj zvýšila šance, že země své rozhodnutí na poslední chvíli odvolá.

Svůj odhad pravděpodobnosti zrušení brexitu navýšil Barr z původních 20 procent na 40. Šance na řádný brexit s dohodou se podle něj snížila z 60 na 50 procent a za nejméně pravděpodobnou variantu i nadále považuje odchod bez dohody, pravděpodobnost se však snížila z 20 na 10 procent.

Spekulace umocnil i výrok podporovatele brexitu, ministra obchodu Liama Foxe, podle kterého nyní existuje možnost, že by k odchodu Británie z EU opravdu nedošlo. „Je tu riziko, že parlament Britům ukradne jejich brexit,“ prohlásil ve středu.

Ústavní krize

Britský parlament bude o osudu dohody, kterou se podařilo Mayové vyjednat, rozhodovat v úterý 11. prosince. Pokud by poslanci návrh odmítli, mohla by podle Mayové Británie odejít bez dohody, nebo neodejít vůbec. Někteří poslanci napříč politickým spektrem v minulosti uvedli, že pokud bude dohoda zamítnuta, budou usilovat o zablokování brexitu bez dohody, kterého se obávají podnikatelé i investoři

Podporovatelé brexitu podle agentury Reuters upozorňují, že pokud by k němu nedošlo, Spojené království by bylo uvrženo do ústavní krize. Finanční a politické elity by takovým rozhodnutím zmařili demokratickou vůli britských obyvatel.

Ačkoli členové Konzervativní strany i poslanci opoziční Labouristické strany tvrdí, že rozhodnutí z roku 2016 respektují, stále více zákonodárců volá po novém referendu, které by občanům umožnilo dva roky staré hlasování zvrátit.