Řetězec McDonald's se rozhodl v loňském roce nahradit ve všech svých britských provozovnách recyklovatelná plastová brčka papírovými, což měla být známka jeho společensky odpovědné a "zelené" firemní politiky. Brzy se však ukázal problém: nové papírové slámky se špatně recyklují a měly by se vyhazovat do běžného odpadu. Samotný materiál sice recyklovatelný je, ale tloušťka brček komplikuje jejich následné zpracování. S odvoláním na informace McDonald's o tom informuje BBC. 

Tenká se rozpouštěla, tlustá nejde zpracovat

Firma přešla z plastových na papírová brčka loni na podzim, změna proběhla ve všech restauracích ve Velké Británii a Irské republice. Brčka vyrábí společnost Transcend Packaging se sídlem v Ebbw Vale v jižním Walesu.

Původní papírové slámky byly tenčí než současné, zákazníci si na ně ale stěžovali, protože se často rozpustily ještě před dopitím nápoje, což byl problém hlavně u mléčných koktejlů. "Díky zpětné zákaznické vazbě jsme naše papírová brčka posílili, takže materiál sice zůstává recyklovatelný, ale jejich současná tloušťka ztěžuje poskytovatelům odpadních řešení, kteří nám pomáhají recyklovat i naše papírové kelímky, jejich zpracování," uvedl pro BBC mluvčí McDonald's.

Do koše jenom dočasně

Firma uvedla, že pracuje na novém řešení a že její doporučení vyhazovat papírová brčka do běžného odpadu, o němž jako první informoval bulvární deník Sun, je pouze dočasné. Odpad z restaurací navíc nejde podle jejího prohlášení na skládku, ale používá se k výrobě energie.

Petici za navrácení plastových brček do restaurací dosud podepsalo 51 tisíc rozzlobených zákazníků McDonald's.

Řetězec spotřebuje podle BBC ve Velké Británii denně 1,8 milionu brček, takže přechod na jejich výrobu z papíru znamenal významný krok ve snižování množství jednorázově používaného plastu. McDonald's se k němu rozhodl po úspěšně provedeném testu ve vybraných restauracích, který proběhl začátkem roku 2018. V dubnu 2018 pak britská vláda navrhla zákaz plastových brček a vatových tyčinek v Anglii.

V případě, že nejsou recyklovány, se plastové výrobky na jedno použití mohou rozkládat až stovky let. To se týká i plastových brček, vyrobených z látek jako polypropylen a polystyren. 

Julian Kirby z organizace Přátelé Země pro BBC okomentoval současnou situaci následovně: "Až příliš dlouho se bavíme o recyklaci a o tom, jak naložit se vzniklým odpadem. Měli bychom přemýšlet spíš o tom, jak jeho vzniku zabránit. Alternativou k brčku jsou už miliony let lidské rty."