Mečiar své jubileum slavil v domě v Trenčianských Teplicích, kam mu přišlo poblahopřát 49 příbuzných, ale nikdo z bývalých kolegů v politice, napsala slovenská média.

Expremiér novinářům řekl, že rozhodnutí o rozdělení Československa stále považuje za správný krok. „Proč ještě stále pochybujete, zda to bylo dobře, když to dobře je? Proč o sobě Slováci stále pochybují, to tak spěchají, aby ztratili samostatnost?" ptal se Mečiar.

Dvacet let po rozpadu republiky Mečiar novinářům řekl, že i po této době hodnotí kladně svá jednání s Václavem Klausem, která vedla v rozdělení Československa. Právě Klaus, a ne Václav Havel, byl podle něj jediným reálným politikem na české politické scéně.

Vyslovil se tak v zásadě stejně jako český prezident Klaus, který v nedávném dopise, jímž Mečiarovi přál k sedmdesátinám, napsal, že se po 20 letech ukázalo, že rozdělení Československa bylo nezbytným krokem, že se podařilo a pomohlo všem.

Kromě událostí starých 20 let se slovenský politik vrátil i do nedávné historie, když komentoval propadák svého seskupení Lidová strana – Hnutí za demokratické Slovensko (LS-HZDS) v březnových parlamentních volbách. Strana dostala méně než jedno procento hlasů a nedostala se do sněmovny.

„Národ, který chce mít osobnosti, si jich musí vážit. Když si jich neváží, pak to není prohra těch osobností, je to prohra národa, protože ztrácí vzájemnou symbiózu a vyplývá z toho ponaučení: Vykašli se na Slováky, protože oni se při první příležitosti vykašlou na tebe," vysvětlil neúspěch Mečiar.

Vladimír Mečiar zastával v 90. letech třikrát funkci premiéra a často byl kritizován za autoritativní styl vládnutí. Zlom v jeho politické kariéře nastal v roce 1998. Tehdy se proti problematickému premiérovi sjednotily hlavní opoziční strany s cílem ukončit jeho vládu, což se jim podařilo a HZDS skončila v opozici. Politik se pak postupně stáhl do ústraní.

Muž, který také v letech 1999 a 2004 neúspěšně kandidoval v přímých prezidentských volbách, během své oslavy prohlásil, že potřetí už kandidovat nechce. Nemá na to prý chuť, ani nevidí vůli veřejnosti. „Proč mám dělat třetí experiment a dělat službu lidem, když to ti lidé nechtějí a neváží si toho?" zeptal se novinářů.

Jak Mečiar podle slovenských médií řekl, zažil během své politické kariéry devět pokusů o atentát a několik trestních stíhání. A negativní postoj vůči jeho osobě se podle něj nezměnil ani během současné vlády premiéra Roberta Fica a jeho levicové strany Směr.

„Ani teď to není jiné, když je Fico u moci, mě předali ÚBOKu (Úřad boje proti organizované kriminalitě – pozn. ČTK), aby mě přezkoumali a prošetřili na základě zákona o prokázání původu majetku. Už je mi to jedno, jestli je to Dzurinda nebo je to Fico, pořád je to vůči mě stejný postoj zneužití státní moci," postěžoval si politik.