Země přitom byla v 90. letech za Mečiarovy vlády kritizována za vysokou míru korupce a klientelismu. Podle posledních průzkumů není jasné, zda LS-HZDS překoná nutnou pětiprocentní hranici pro vstup do parlamentu.

Důvodem Mečiarova kroku je údajný nárůst korupčního chování na všech úrovních státu i veřejné správy. Novinářům dnes řekl, že odpovědnost za mnohé úplatkářské skandály nese populistická vládní Slovenská národní strana (SNS).

"Nemůžeme nevidět, že korupce jde po celém systému, i ve městech, i v krajích, že se uskutečňují mnohé převody majetku, které jsou těžko vysvětlitelné, že existují mnohé půjčky a dluhy, které byly učiněny a které nejsou kontrolovatelné, ale jejich splatnost nyní nastane a zaplatí to všechno stát," prohlásil Mečiar.

Špička ledovce

Mečiar označil emisní aféru, ve které Slovensko přišlo o miliony eur, za pouhou špičku ledovce. Neznámá společnost odkoupila od státu emisní povolenky za 75 milionů eur (1,9 miliardy korun), které následně za vyšší cenu prodala. Společnost, která mezitím zanikla, prověřují slovenský protikorupční úřad a kvůli podezření z praní špinavých peněz také švýcarské úřady.

Za kontroverzní prodej povolenek Mečiar obvinil SNS Jána Sloty, která tehdy byla za ministerstvo životního prostředí zodpovědná. Národovci by podle Mečiara měli emisní obchod vysvětlit nebo alespoň označit odpovědné osoby. Slovenský premiér a předseda nejsilnější slovenské vládní strany Robert Fico byl v kauze zřejmě oklamaný, a nenese tak vinu, dodal šéf LS-HZDS.

Mečiar chce ukončit také aktivity údajných "výběrčí procent" ze státních dotací. "Není možné nevidět, že na Slovensku křížem krážem běhají výběrčí procent ze státních dotací pro soukromě účely a pro soukromé osoby," prohlásil. Odvolal se na rozhovory se starosty, kteří mu prý protizákonnou praxi potvrdili. "Jeden nedal (procenta) a nedostal, jeden dal a dostal," dodal.

Trestní oznámení nepodal

Dotace měly podle Mečiara řešit ministerstva životního prostředí nebo výstavby a regionálního rozvoje, které spravovali ministři jmenovaní SNS. Provize se údajně pohybovala od 15 do 30 procent z přidělené dotace. Dodal, že odpovědnost nenese LS-HZDS ani Směr-SD.
Trestní oznámení v této věci však Mečiar nepodal, protože konat by podle něj měly orgány činné v trestním řízení. "Pokud není dosud sběr informací takový, aby konat mohly, a jsou závislé na tom, co vyšetří a zjistí Mečiar, tak sbohem s tímto státem," uvedl.

Za hlavní úlohu budoucího kabinetu označil přijetí komplexního vládního programu pro boj s korupcí. Slovensko by se podle něj mohlo inspirovat protikorupčním programem v České republice. Potřebné jsou také "důrazné změny zákonů". "Korupce je společensky nebezpečná nejen v tom, že krade peníze, ale také deformuje státní funkce a snižuje důvěru lidí ke státu," dodal.

Mečiarova LS-HZDS za čtyřleté působení ve vládě opakovaně odmítala například zákon o prokazování původu majetku, který by měl umožnit zabavit majetek získaný z nezákonných příjmů. Směr-SD ho nakonec v parlamentu prosadil za přispění opozice a SNS. Proti byla většina poslanců z LS-HZDS. V minulosti Mečiar čelili kritice, že užívá majetek, který přesahuje jeho oficiální příjmy.