S informací přišel slovenský web Dennik N. Na případ upozornil opoziční poslanec Ondřej Dostál, který kvůli rozhodnutí policie případ nevyšetřovat, napsal na prokuraturu podnět.

Zde vyslovil podezření, že se Mečiar dopustil trestného činu, když vydal amnestie na skutky, které se ho přímo týkaly. Prokuratura se tak tímto případem bude znovu zabývat. V dopise adresovanému Dostálovi to napsal náměstek generálního prokurátora Peter Šufliarsky.

„Po prozkoumání vyšetřovacího spisu generální prokuratura vyhodnotila usnesení vyšetřovatele jako předčasné. Vydala závazný pokyn krajské prokuratuře na zrušení tohoto usnesení a na další postup v trestním řízení,“ napsal Šufliarsky. Poslanec dopis ve čtvrtek zveřejnil na sociální síti.

Amnestie Mečiar vyhlásil v době, kdy dočasně zastupoval i úřad prezidenta. Po odchodu Kováče staršího z funkce hlavy státu totiž nebyl zvolen jeho nástupce a některé pravomoci hlavy státu přešly na vládu vedenou Mečiarem.

Amnestie znemožňovaly vyšetřit únos syna bývalého slovenského prezidenta Michala Kováče do Rakouska v roce 1995. Podezření totiž padlo na tajnou službu vedenou Mečiarovým oblíbencem Ivanem Lexou. Všichni podezřelí pak byli v roce 1998 omilostěni.

Poslanci slovenského parlamentu letos amnestie zrušili a Ústavní soud poté s tímto rozhodnutím souhlasil. Podle Ústavního soudu Mečiar udělením amnestií zneužil své pravomoci. Policie pak zahájila trestní řízení, ale poté věc odložila s tím, že je promlčená.