Oba státníci povedou na zítřejší schůzce dialog o stálém a trvalém mechanismu udržování míru na Korejském poloostrově a dalších otázkách vzájemného zájmu, napsala oficiální tisková agentura KCNA.

Kim Čong-un do Singapuru dorazil již v neděli. Podle severokorejských médií ho doprovází ministr zahraničí, ministr obrany a sestra.

Severokorejská média dosud o nadcházejícím summitu mlčela, oznámila agentura AP. I to, že na něj upozornila „už dnes“ je ale na severokorejské poměry nezvyklé. Tamní tisk totiž většinou o obdobných událostech informuje až po jejich skončení.

Americký prezident Donald Trump a vůdce KLDR Kim Čong-un. Vypadají jako skuteční.
Trump se sešel s Kimem. Podívejte se na dílo vtipálků

Historický summit mezi severokorejským diktátorem Kim Čong-unem a americkým prezidentem Donaldem Trumpem se má konat zítra v hotelu Capella na singapurském ostrově Sentosa. Začátek je ohlášen na 9:00 místního času (3:00 SELČ).

Trump opakovaně zdůrazňuje, že od Pchjongjangu očekává úplné, nezvratné a ověřitelné jaderné odzbrojení. Podle analytiků by ale oba státníci mohli jednat také o podpisu mírové dohody, která by definitivně ukončila korejskou válku z let 1950-53. Dosud totiž byla uzavřena pouze smlouva o příměří.

Severokorejský vůdce Kim Čong-un (vlevo) a americký prezident Donald Trump.
Kim a Trump dorazili do Singapuru. Vůdce KLDR přiletěl čínským letounem