Teherán dnes trval na tom, že s Brity zacházel velmi slušně a dobře, námořníci, kteří to před propuštěním říkali také, nyní tvrdí opak. Jediná žena mezi zadržovanými Brity Faye Turneyová dnes řekla, že ji Íránci vyhrožovali dlouholetým žalářem i smrtí, aby ji přiměli ke spolupráci. Zvlášť ji prý vyděsilo, když někde slyšela řezání a stloukání dřeva a jedna žena přišla změřit její výšku. "Byla jsem přesvědčená, že mi dělají rakev," uvedla v rozhovoru pro bulvární deník The Sun.

Turneyová při zajetí prostřednictvím íránské televize a dopisů chválila Íránce a vyzývala Londýn ke vstřícnosti vůči Teheránu. Také tvrdila, že Britové se v době zadržení 23. března skutečně nacházeli v íránských výsostných vodách, a ne v iráckých, jak vždy tvrdila a stále říká Británie. Stejně se vyjádřili další ze zadržených, ale po čtvrtečním návratu do Londýna uvedli opak s tím, že byli v Íránu pod psychickým tlakem.

Teherán se nové výpovědi britských námořníků dnes snažil vyvrátit záznamem, který odvysílala íránská státní televize a který ukazuje na první pohled pohodové trávení času zadrženými. Je vidět, jak Britové hrají stolní tenis a šachy, dívají se na televizní přenos fotbalového zápasu mezi Liverpoolem a Arsenálem. Na záběrech se také usmívají a jedí. "Tyto záběry ukazují, že se těšili svobodě a relaxaci. Popírá to jejich výroky po návratu domů," řekl televizní komentátor.

Dnes zveřejněné záběry podle agentury AFP nejspíš pocházejí ze stejné doby jako fotografie, které zveřejnila polooficiální íránská agentura Fars v úterý, tedy krátce před propuštěním námořníků. Očekává se, že další z propuštěných budou veřejně vypovídat, protože britské ministerstvo obrany jim překvapivě v neděli povolilo prodat svůj příběh médiím. Například Turneyová prý již podepsala smlouvy s The Sun a televizní stanicí ITV v celkové výši téměř 100.000 liber (4,1 milionu korun).

Zdroje neuvedly, kolik dostal nejmladší ze zadržených, dvacetiletý Arthur Batchelor, který poskytl rozhovor pro dnešní vydání deníku Daily Mirror. Stěžuje si v něm, že mu Íránci vzali věci v hodnotě přes 160 liber a při propouštění mu darovali "bezcenné tretky". Dárková sada pro členy skupiny podle něj obsahovala knihy, CD a DVD s islámskou tématikou a cukroví. Také si postěžoval, že oblek, který dostal od Íránců na cestu domů, byl nemoderní a nevhodné velikosti a že darovaná košile Hugo Boss byla padělkem. "Lepší oblečení bych našel i při dobročinném prodeji," usoudil mladý voják.

Povolení prodeje výpovědí a svědectví zadržených námořníků se stalo podle agentury Reuters terčem ostré kritiky z řad veřejnosti, politiků a důstojníků. Například bývalý velitel britských sil v Bosně plukovník Bob Stewart prohlásil, že je to bezprecedentní a nevhodné, hlavně když podle něj armáda nemá důvod být na tento příběh skupiny námořníků zvlášť pyšná.