Baribalové, kterým se v angličtině říká černí medvědi, jsou v kalifornských lesích poměrně běžným úkazem. S lidmi přicházejí do kontaktu často, ovšem útoky na člověka jsou podle expertů vzácné. Dospělí samci mohou vážit skoro 200 kilogramů.

Jeden takový se loni v listopadu dostal do domu Patrice Millerové v obci Downieville v horách na severu Kalifornie, uvádí televize CBS News. Policie po nalezení mrtvoly uvedla, že důkazy na místě činu svědčily o setkání s medvědem, ovšem domnívala se, že Millerová umřela před vstupem zvířete do domu. Pitva ovšem tuto teorii vyvrátila.

„Zpráva soudního lékaře potvrdila, že v konečném důsledku smrt ženy způsobil medvěd,“ uvedla státní agentura California Department of Fish and Wildlife (CDFW). Policie v okresu Sierra, kde Millerová žila, zase lokálním médiím sdělila, že žena zemřela, když ji medvěd zuby nebo drápy zranil na krku.

| Video: Youtube

Co přesně útoku předcházelo, není jasné, v médiích se ovšem objevily informace, že Millerová často krmila své kočky na verandě domu a měla na pozemku odpadky. CDFW uvádí, že když medvědi začnou obydlená místa vnímat jako snadné zdroje potravy, "ztrácejí přirozený strach z lidí a jejich počínání je odvážnější a odvážnější".

„Tohle je nejextrémnější příklad, jaký jsme v dějinách státu viděli,“ řekl deníku Los Angeles Times mluvčí úřadu Peter Tira. Agentura zároveň informovala, že daného baribala kvůli smrtícímu útoku nechala odchytit a usmrtit.