Poté, co skandál upoutal i celostátní média, prezidentova mluvčí slíbila, že Medveděv fakultu znovu navštíví a zodpoví jakékoliv dotazy.

Prezidentova návštěva se uskutečnila v závěru uplynulého týdne. Nejprve však fakultu obsadili agenti federální ochranky FSO, kteří k prezidentovi vpustili jen ty, jejichž jména figurovala na seznamu. Převážně šlo o členy prokremelských organizací, mezi účastníky se tak dostala jen desítka budoucích novinářů, a i ti prý směli položit jen předem schválené otázky.

Na nepříjemné dotazy se nedostalo

Agenti kupříkladu zatkli studentku, která do školy přišla v tričku s nápisem „Kdo zbil Olega Kašina?“, ačkoliv nad vyšetřováním případu přepadení reportéra Kašina převzal prezident téměř před rokem „osobní kontrolu“, ale navzdory prezidentovým slibům nebyli pachatelé dosud potrestáni. Dalších šest studentek bylo zatčeno hned poté, co se po prezidentově příjezdu pokusily demonstrovat s plakáty typu „Proč sedíte na twitteru, zatímco (bývalý ropný magnát a kritik Kremlu) Chodorkovskij ve vězení?“

Na svobodě se studentky ocitly po pár hodinách, a tak navzdory hrozbám vyloučení ze školy mohly o víkendu uspořádat úklid fakulty, aby „smyly skvrnu hanby“. Ta rozpoutala i bouři kritiky mezi ruskými blogery.

Kreml se nejprve hájil, že prezidentova schůzka s mládeží byla dávno naplánována, a proto byly i předem schváleny seznamy účastníků. Ale místo prý bylo vybráno až na poslední chvíli; fakulta se nachází přímo naproti Kremlu, a tak odpadla nutnost kvůli prezidentově příjezdu uzavírat dopravu ve městě. Prezidentova mluvčí nicméně posléze zatelefonovala členovi prezidentské rady pro lidská práva a pedagogovi na fakultě Ivanu Zasurskému, aby jej ujistila, že prezident fakultu určitě znovu navštíví a „odpoví na jakékoliv otázky“; termín návštěvy ještě stanoven nebyl.

„Prezidentova pověst utrpěla ránu – a Medveděv si je toho vědom,“ usoudil politolog Nikolaj Petrov v listu Vedomosti. Podle něj nejspíš selhala prezidentská kancelář, která schůzku „zorganizovala jako obvykle“, aniž přihlédla ke „zvláštnostem“ místa. Jiní komentátoři vidí v celé události příznak návratu sovětských časů: sám Medveděv je sice s to i bez přípravy odpovědět i na ty nejostřejší otázky, ale prezidentovo okolí se příliš bojí, aby se „PR-akce“ nezměnila v „PR-katastrofu“.