„Rozhodnutí o vyhlášení mimořádného stavu na území Nové země s platností od 9. února bylo přijato na schůzi komise pověřené předcházení mimořádným situacím a zajištěním požární bezpečnosti. Nouzová situace byla způsobena masovou invazí ledních medvědů do obydlených oblastí,“ uvedli v sobotu v tiskovém prohlášení guvernér a regionální vláda Archangelské oblasti na severu Ruska, do které souostroví spadá.

Ilustrační foto
Tání ledovců v Grónsku dosáhlo kritické úrovně. Ohrožena jsou největší města

Podle Alexandra Minajeva, zástupce vedoucího administrativy Nové země se od loňského prosince do února do blízkosti lidských osad stáhly desítky ledních medvědů. Jen v okolí hlavní osady souostroví Belušja Guba bylo pozorováno nejméně 52 ledních medvědů.

Právě zde také byly hlášeny případy agrese ledních medvědů, kteří napadli místní několik lidí a pronikli do obytných budov a úřadů. Mezi šesti až deseti medvědy se přitom stále zdržuje v osadě.

Zdroj: Youtube

„Dostali jsme radu ústních a písemných stížností od obyvatel, škol a dětských školek, které požadují zajištění bezpečnosti v osadě. Lidé jsou vyděšení. Bojí se opouštět své domovy a jejich každodenní rutiny jsou narušeny. Rodiče se bojí pouštět své děti do škol a školek,“ uvedly úřady.

Podle vedoucího administrativy Nové země Žiganša Musina bude nouzová situace platit, dokud nebude zajištěna bezpečnost místních obyvatel. V roce 2010 bylo na souostroví registrováno 2419 obyvatel.

Thwaitesův ledovec
Jeden z největších ledovců světa narušuje obří dutina. Hrozí jeho rychlý rozpad

„Jsem na Nové zemi od roku 1983 a v okolí nikdy nebylo takové množství ledních medvědů,“ řekl Musin. Pět ledních medvědů podle jeho slov dokonce proniklo i na místní vojenskou základnu.

Úřady na ochranu přírody odstřel zakázaly

Situaci místních obyvatel dále ztěžuje, že lední medvědi jsou v Rusku chránění. Federální agentura životního prostředí pak odmítla udělit licence k zastřelení nejagresivnějších zvířat.

Na souostroví bude vyslán odborný tým, aby na místě zhodnotil situaci a zabránil útokům dravců na člověka. Odborníci doufají, že střelné zbraně nakonec nebudou k vyřešení situace s ohroženými ledními medvědy. Nicméně pokud všechna ostatní opatření selžou, zůstane odstřel jinou možností, jak situaci zvládnout.

Zatím byly v blízkosti mateřských škol byly instalovány další ploty, aby byla zajištěna bezpečnost dětí. Vojenský personál a civilní zaměstnanci jsou na svá pracoviště dopravováni speciálními vozidly. V oblasti také byly zavedeny hlídky. Přesto však opatření nepřinesla žádný hmatatelný výsledek. Medvědi na plašení nereagují a nebojí se ani hlídkových vozů a psů.

Oteplování ohrožuje kupříkladu lední medvědy, kterým taje zem doslova pod nohama.
Teplá Arktida, studené kontinenty. Alarmující počasí znepokojuje vědce