"Pamatujte, že jste na místě, kde zabili více než milion lidí. Mějte úctu k jejich památce. Jsou lepší místa, kde se dá naučit chodit po kladině, než na místě symbolizujícím deportace statisíců lidí k vyhlazení," uvedlo muzeum na twitteru. Zde také zveřejnilo snímky pózujících turistů, pokoušejících se udržet rovnováhu na kolejích před objektivy fotoaparátů a mobilů.

Koncentrační tábor Buchenwald
Na místě koncentračního tábora má vyrůst muzeum klobás. Němci protestují

"Je to velice důležité upozornění, naše fotografické návyky se vymkly kontrole," odvětila v reakci na výzvu muzea Francesca, která se do Osvětimi možná v létě podívá - a, jak ujistila, pravidla pro fotografování bude respektovat, vždyť "bez historické paměti nejsme nic".

"Nechápu, proč lidé používají Osvětim jako pozadí a pořizují si záběry, jak se smějí na místě, kde - jak vědí - zavraždili tisíce nevinných lidí," shodla se Moran Blytheová.

Osvětim navštívili u příležitosti Mezinárodního dne památky obětí holokaustu bývalí vězni
Svět si připomíná oběti holokaustu. Osvětim navštívili bývalí vězni

Stanice BBC na svém webu připomněla, že to není poprvé, kdy snímky z Osvětimi vyvolaly rozruch. Breanna Mitchellová z Alabamy si v roce 2014 pořídila v Osvětimi "selfíčka" s širokým úsměvem, která na internetu vyvolala poprask a dospívající dívce začaly na mobil přicházet výhružky smrtí.

Selfie-šílenství vyvolává diskuze

Celosvětové "selfie-šílenství" opakovaně vyvolává diskuse o tom, kde je vhodné podobné snímky pořizovat a kde nikoli. Kritice se nevyhnuli ani nejvyšší světoví představitelé - například americký prezident Barack Obama, britský premiér David Cameron a dánská premiérka Helle Thorningová-Schmidtová, kteří si pořizovali selfie v prosinci 2013 na pohřbu Nelsona Mandely.

Osvětim se stala symbolem vyvraždění šesti milionů Židů během druhé světové války. Jen v Osvětimi bylo zmařeno na 1,2 milionu životů, většinou židovských. K vězňům osvětimských táborů patřilo také na 50 tisíc československých občanů - Židů, politických vězňů a Romů, z nichž přežilo asi 6000.

Ilustrační foto.
Němečtí neonacisté jezdili cvičit na střelnice do Česka. Úřady je sledovaly