Po Champs-Élysées pomalým krokem projíždí přibližně 700 motorkářů, pro které byl slavný rebel ikonou. Prezident Francie Emmanuel Macron pronesl projev, sobotní ceremoniál přenáší rozhlas i televize.

Ta už odstatně od středy, kdy čtyřiasedmdesátiletý Johnny Hallyday (vlastním jménem Jean-Philippe Léo Smet) zemřel na rakovinu plic, pouští jeden pořad s tímto zpěvákem za druhým.

Johnny Hallyday
Zemřel Johnny Hallyday, rocková star z Francie. V 74 letech

Rozloučení se zřejmě nejznámější postavou francouzské pop music přihlížejí v pařížských ulicích statisíce lidí. Johnnyho Hallydaye veřejnost znala i z mnoha filmů, ať už lepších, či horších, ve kterých se uplatnil jako herec s výraznou tváří.

Zdroj: Youtube

Před kostelem sv. Máří Magdalény během odpoledne proběhne netradiční koncert členů Hallydayovy kapely, která zahraje instrumentálně jeho nevětší hity. Kultovní sál Olympia na rockerovu počest rozsvítil na svém štítě nápis a na Eiffelově věži se objevil vzkaz „Merci Johnny“.

Hallyday za svůj život prodal 110 milionů alb a ze zástupů na Champs-Élysées by měl radost, protože právě zde kdysi zpíval pro milionové publikum. Jak připomíná britská stanice BBC, v roce 1996 si 6000 francouzských fanoušků zaplatilo let do Las Vegas, kde Hallyday hostoval.

Zdroj: Youtube

Muzika s příchutí vzpoury

Johnny byl známý i u nás, a to nejen díky spojení s českou skupinou Olympic, která mu v 60. letech ve Francii měla předskakovat na turné. (Ke společnému koncertování sice nedošlo, hvězda však alespoň Olympiku půjčila svou aparaturu.)

JÜRGEN KAWAN se synem Jiřím na šedesátých narozeninách v Proseči nad Nisou.
NEKROLOG: Liberecký Elvis miloval dobrou muziku a nenáviděl komunisty

V létě roku 1966 Johnny Hallyday vystupoval s velkým úspěchem v Československu. Jeho koncert v Lidových sadech v Liberci měl příchuť vzpoury proti tehdejšímu režimu.

Poté co se fandové dostali do areálu bez placení přes plot a začali se tlačit přímo k zpěvákovi, rozehnala akci Veřejná bezpečnost. Následovaly výslechy a zatýkání, bylo zahájeno trestní stíhání proti 18 lidem.

V srpnu 1966 vynesl Okresní soud v Liberci šest nepodmíněných trestů ve výši od deseti měsíců do roku a půl. Dvanáct osob vyvázlo s podmínkou.