"Musíme být solidární a ukázat pravou tvář Evropy. Vlnu migrantů zvládneme.'" Tato "pozvánka" kancléřky Merkelové ze 4. září 2015 nadělala v naší zemi spoustu zlé krve. Samo Německo se s uprchlickou vlnou vyrovnalo poměrně hladce, kritické hlasy se však pochopitelně ozvaly.

Maďarský premiér Viktor Orbán.
Orbán se pustil do Merkelové. Kvůli její kritice nedodržování migračních kvót

V Německu, které doposud přijalo 1,2 milionu uprchlíků, šéfce vládní  strany CDU důvěřují. Jejímu "zvládneme to" podle průzkumů stále důvěřuje asi 30 procent voličů, Merkelová je hlavní favoritkou voleb do spolkového sněmu, které proběhnou 24. září.

Ne všichni Němci však Merkelové krokům rozumí. Mezi asi dvanácti sty těch, kteří na Merkelovou podali žalobu z vlastizrady, je většina napojena na antisystémovou stranu Alternativa pro Německo (AfD). Informoval o tom deník Mannheimer Morgen.

Angela Merkelová v Praze
Merkelová přiznala chyby Německa a EU v uprchlické krizi

Zcela nevinná

Na stranách listu je citována Frauke Köhlerová, mluvčí Spolkového státního zastupitelství v Karlsruhe. "Všechna trestní oznámení podaná na spolkovou kancléřku se ukázala být neopodstatněná," uvádí rezolutně.

V září 2015 kancléřka řekla "ano" běžencům přicházejícím po takzvané balkánské cetě, ta se ale v březnu 2016 víceméně uzavřela v souvislosti s dohodou EU s Tureckem o zadržování uprchlíků.

Od dubna 2016 do tohoto června přišlo do Německa asi čtyři sta tisíc běženců, především ze Sýrie a Afghánistánu.

Emmanuel Macron a Angela Merkelová
Merkelová s Macronem zatlačili na Rusko: Uzavřete příměří s Ukrajinou