„Jde o to ukončit válku v Sýrii bez Asada… Asad nikdy nemůže být součástí dlouhodobého řešení," prohlásila Merkelová k řešení syrské krize. Ve svém proslovu před summitem EU, který se ve čtvrtek a v pátek bude věnovat uprchlické krizi, hrozbám islámských radikálů a požadavku Británie na reformu EU, se vyslovila také k sankcím uplatňovaným vůči Rusku.

Protiruské sankce

Protiruské sankce budou moci být zrušeny, teprve až budou plně realizovány mírové dohody z Minsku, což se zatím nestalo, řekla Merkelová. Minské dohody stanoví podmínky zastavení palby a politického urovnání konfliktu mezi Ukrajinou a proruskými separatisty v Donbasu. Dohody rovněž počítají s odchodem cizích vojsk a žoldnéřů a předáním kontroly nad ukrajinskou hranicí Kyjevu.

Británie v EU

Kancléřka dále uvedla, že Německo si přeje dohodu, která by udržela Británii v Evropské unii, nikoli však za cenu kompromisů jdoucích proti základním principům EU.

„Na jednu stranu chceme dosáhnout dohody, se kterou by britská vláda mohla vést úspěšnou kampaň před plánovaným referendem o setrvání země v Evropské unii," konstatovala Merkelová. „Na druhou stranu nechceme zpochybňovat základní principy evropské integrace, a také to neuděláme. Jejich součástí je především princip volného pohybu a princip odmítající diskriminaci některých občanů Evropy," dodala.