Kancléřka řekla, že Evropa je po odstoupení USA od pařížské dohody o klimatu ještě odhodlanější než kdy jindy tento dokument naplnit. „Boj proti klimatickým změnám, ohrožení mezinárodním terorismem, šance, které přináší globalizace a digitalizace, příčiny uprchlictví a migrace; žádná z těchto výzev se dnes nezastaví před hranicemi," prohlásila Mertlová. Výzvy současného světa je možné zvládnout jen společnými silami

"America First" se Merkelové nelíbí

Jméno amerického prezidenta v jejím proslovu nezaznělo, i tak bylo zákonodárcům jasné, že političky míří na Trumpa. Poslanci její vystoupení mířící proti izolacionismu a ochranářství ocenili potleskem. „Jsem přesvědčena, že protekcionismus není řešení, škodí všem," zdůraznila Angela Merkelová. Trumpovo „Amerika především" není to, co by jí bylo blízké.

Recep Tayyip Erdogan
Německo nechce, aby měl Erdogan během návštěvy proslov. Obává se násilí

Její slova o klimatických změnách se očividně týkala amerického prezidenta. Pařížskou dohodu o klimatu je podle Merkelové třeba naplnit, protože „víme, že změny klimatu jsou jednou z největších výzev lidstva, existenciální výzvou pro všechny lidi na světě". Podle kancléřky nemůžeme čekat na to, až se poslední člověk na světě nechá přesvědčit o tom, že se klima mění.

Vystoupení německé kancléřky je výrazným signálem, o čem a jak se bude hovořit na blížícím se červencové summitu zemí G20 v Hamburku (7. až 8. července). Merkelová zastává názor, že od pařížské klimatické dohody cesta zpět nevede. Narážela na to, že Donald Trump nedávno hovořil o tom, že je třeba „nově projednat podmínky dohody".

Kardinál George Pell.
Skandál v Austrálii. Policie obvinila kardinála Pella ze zneužívání dětí

Unie má problémy, ale je pořád nejlepší

Angela Merkelová už delší době volná po větší jednotě a soudržnosti Evropy, v květnu 2017 řekla, že se Evropa nemůže plně spoléhat na ostatní a musí se více spoléhat na sebe. Německá kancléřka se domnívá, že i přes problémy a blížící se odchod Velké Británie je Evropská unie nejlepší příklad fungující spolupráce.

Kancléřka dnes v Bundestagu vyzvedla význam německo-francouzské spolupráce a řekla, že souhlasí s plánem nového francouzského prezidenta Emmanuela Macrona na prohloubení eurozóny.

Angela Merkelová musí v zahraniční politice válčit na několika frontách. Kromě Trumpa je pro ni minovým polem vztah s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, protože trvá na prodlužování protiruských sankcí. Na kordy se i s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem jak kvůli politickým kampaním před tureckým ústavním referendem, tak kvůli odchodu německých vojáků z turecké základny Irciklik.