Proti smlouvě se na sjezdu křesťanských demokratů vyslovilo jen 27 z 975 delegátů. Již třetí velkou koalici za poslední čtyři volební období proti podpořila drtivá většina přítomných.

V předcházející debatě, která se oproti předpokladům protáhla o téměř dvě hodiny, přesto zaznívaly i kritické hlasy.

Angela Merkelová se ve své přibližně hodinové řeči důrazně vymezila vůči nesnášenlivosti a populismu. "Antisemitismus v této zemi nemá co dělat," uvedla. Dodala, že je jedno, jestli ho šíří muslimští přistěhovalci, protiimigrační Alternativa pro Německo nebo levicoví radikálové.

V projevu dále připustila, že výsledek loňských parlamentních voleb, v nichž její konzervativní unie dosáhla nejhoršího výsledku od druhé světové války, neodpovídá nárokům tohoto uskupení. Strana musí pracovat na tom, aby si znovu získala důvěru voličů.

Na téma Evropské unie Merkelová prohlásila, že EU je v řadě oblastí příliš slabá a pomalá. Žádá proto užší spolupráci v zahraniční i bezpečnostnípolitice. Pro současný svět je podle ní charakteristická nestabilita, nejistota a nepřehlednost.

 „Musíme se rozhodnout, zda bude osud Německa a Evropy ležet v našich rukou, nebo v rukou někoho úplně jiného,“ prohlásila.

Podle Merkelové je třeba zásadních politických změn. "Chce-li být Evropa globálním hráčem, musí se také tak chovat," řekla delegátům.

Za vážný problém považuje kancléřka zadlužení některých evropských zemí. Německo je připraveno být solidární, pokud ovšem dané státy splní svou úlohu a provedou patřičné reformy.