Merkelová i polská premiérka Beata Szydlová čelily dnes na tiskové konferenci několika dotazům týkajícím se nedávného vyjádření německého ministra zahraničí Franka-Waltera Steinmeiera. Ten kritizoval manévry NATO v Polsku jako chrastění zbraní a válečné štvaní.

Szydlová na slova Steinmeiera, který se stal jak v Německu, tak v zahraničí terčem kritiky, reagovat nechtěla. Řekla jen, že je pro ni důležité stanovisko Merkelové, které poděkovala za podporu posílení východního křídla NATO. O tom by měl rozhodnout nadcházející summit aliance, který se uskuteční ve Varšavě.

Německá kancléřka řekla, že považuje oba pilíře NATO za důležité. Tedy jak připravenost k obraně a odstrašování, tak dialog. "Na druhé straně považuje Německo samozřejmě za nutné posílit východní část NATO, proto přebíráme dodatečnou odpovědnost v Litvě, proto jsme se podíleli na manévrech Anakonda," poznamenala Merkelová s odkazem na vojenské cvičení, které Steinmeier kritizoval.

Aliance počítá s tím, že obranu svého východního křídla na červencovém summitu posílí rozmístěním čtyř mnohonárodních praporů do trojice pobaltských zemí a do Polska.

Velitel amerických sil v Evropě generál Ben Hodges však v rozhovoru s německým týdeníkem Die Zeit varoval, že NATO by nedokázalo pobaltské státy ochránit, kdyby se Rusko rozhodlo, že na ně zaútočí. Cvičení Anakonda navíc podle něj ukázalo na problémy při přesunu těžké techniky ze západní do východní Evropy i na potíže při spolupráci jednotek z aliančních zemí.

Szydlová dnes také pochválila rozhodnutí osmadvacítky prodloužit protiruské sankce. Podle ní není možné Rusku stále jen ustupovat.