Kancléřka Angela Merkelová i ministr vnitra Thomas de Maizière měli před třemi lety k dispozici posudky, z nichž jeden se přímo jmenuje Možnost odmítnutí těch, kteří na německých hranicích žádají o ochranu.

Z expertiz vyplývá, že pokud by vláda uprchlíky za hranice Německa nevpustila, neporušila by tím své zákony ani unijní smlouvy, protože migranti měli podle regulí žádat o přijetí v první zemi EU, na jejíž území vstoupili. A to bylo ve většině případů Řecko nebo Itálie.

Investigativní reportáže listu Die Welt se chytila protiimigrační, krajně pravicová strana Alternativa pro Německo (AfD) a také svobodní demokraté (FDP). Obě strany – podpořeny levicovou opoziční stranou Die Linke – požadují, aby byl vytvořen zvláštní výbor, který prošetří, jak se statisíce lidí mohly dostat do Německa bez patřičného prověření.

Argumentovala humanitární situací

V září 2015 dorazilo k německým hranicím 164 tisíc migrantů, v listopadu dokonce 206 tisíc. Podle opozičních politiků si kancléřka uvědomovala, že jde o dlouhodobě neudržitelnou situaci.

I přes nesouhlas šéfa spolkové policie Dietera Romanna se však rozhodla přijmout všechny běžence, kteří hranici s Rakouskem překročí. Argumentovala jak složitou humanitární situací migrantů, tak právě tím, že by jejich odmítnutí nebylo v souladu s německou ústavou.

Die Welt už dříve napsal, že Berlín před třemi lety nevyslal na hranice vojáky a policisty, protože se obával reakcí na možné střety.