Merkelová se s ruským prezidentem sešla v hotelu Alvear Palace, kde Putin během summitu přebýval. Prezident kancléřku podle agentury TASS vřele uvítal, pozval ji na snídani a prodiskutoval s ní program sobotního dne.

Schůzky bez přítomnosti médií se za ruskou stranu zúčastnili kremelský mluvčí Dmitrij Peskov, Putinův poradce Jurij Ušakov a ruská zástupkyně při G20 Světlana Lukašová, Merkelovou pak doprovázeli její mluvčí Seibert, poradce pro zahraniční politiku Jan Hecker a kancléřčin ekonomický poradce Lars-Hendrik Röller.

Příčinou nejnovějšího napětí mezi Ruskem a Ukrajinou je námořní incident, který se stal před týdnem v Kerčském průlivu. Ruští pohraničníci tam ostřelovali a pak zadrželi tři lodě ukrajinského vojenského námořnictva i s posádkami. Při tomto prvním ozbrojeném střetu Rusové zranili tři Ukrajince.

Příměří v Sýrii

Merkelová s Putinem debatovali také o situaci v Sýrii. Společně dospěli k závěru, že je třeba vyvinout větší úsilí, aby se podařilo naplnit dohody z říjnového summitu v Istanbulu. Na něm se Německo, Rusko, Francie a Turecko dohodly na pokračování příměří v syrském Idlíbu a na vzniku výboru, jehož úkolem bude vytvoření nové syrské ústavy.

Schůzka s Trumpem

Ruský prezident se společně s Merkelovou krátce setkali také s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Podle agentury Reuters to v sobotu potvrdil poradce Kremlu Jurij Ušakov. Původně plánovanou bilaterální schůzku Bílý dům kvůli Kerčskému incidentu odřekl.

Ušakov se v Buenos Aires sešel s Trumpovým bezpečnostním poradcem Johnem Boltonem. Po vzájemném setkání reportérům sdělil, že jsou obě země připraveny pokračovat v dalších jednáních.