Patří mezi ně boj s dopady krize, zlepšení vztahu občanů a státu, příprava na stárnutí společnosti, odpovědný přístup ke zdrojům a životnímu prostředí a upevnění svobody a bezpečnosti.

Po zářijových německých volbách má Německo středovou „černo-žlutou vládu“. Tvoří ji unie křesťanských demokratů (CDU/CSU) Merkelové a liberálové (FDP).

Kancléřka připomněla, že její nový kabinet se ujal vlády v roce 60. výročí vzniku Německé spolkové republiky a 20. výročí pádu berlínské zdi a opětného sjednocení země. Jako první úkol uvedla překonání dopadů světové krize. Německo se podle ní nyní nachází v nejtěžší recesi ve svých dějinách a stojí před zkouškou, před jakou nestálo od svého znovusjednocení před 20 lety.

Koalice tleskala, opozice se smála

„Důrazně říkám, že nesmíme zavírat oči před realitou. Musíme úkoly, které před námi leží, nazývat pravými jmény,“ uvedla Merkelová. Tato slova vzbudila v opozičních řadách nesouhlasné výkřiky a smích, které se při kancléřčině vystoupení ozývaly ještě mnohokrát. Koaliční zákonodárci šéfku vlády naopak odměňovali potleskem.

Další vládní úlohou je zlepšení vztahu občanů a státu. Týká se daňových úlev i odbourání byrokracie. „Daňová politika není zacházení s daněmi, ale je to společenská politika,“ řekla kancléřka. Vzápětí na to odmítla zavedení minimální mzdy a slíbila posílení rodičovských příspěvků.

Německu budou chybět miliony mladých lidí

Třetím bodem pětibodového programu je příprava na stárnutí společnosti. V Německu, stejně jako v dalších vyspělých státech, klesá podíl mladých a roste podíl seniorů. Důvodem je nižší porodnost i moderní medicína a změna životního stylu, díky nimž lidé žijí déle.

Podle kancléřky před demografickými změnami nelze „strkat hlavu do písku“ a je nutné připravit úpravy sociálního systému, posílit vzdělávání a integraci cizinců, zkvalitnit a zlidštit péči. „Musí to udělat celá země, protože nám budou chybět miliony mladých lidí,“ řekla Merkelová. Podle ní je nutné vytvořit solidární a dlouhodobě udržitelný zdravotní a sociální systém.

Jaderné elektrárny ještě poslouží

Předposlední úkol se týká zacházení se zdroji a životním prostředím. Vláda je podle ní připravena například prodloužit provoz německých jaderných elektráren, dokud je nenahradí obnovitelné zdroje, aby země nemusela dovážet energii z jaderných elektráren „z Francie či Česka“. Poslední bod zahrnuje upevnění „vztahu svobody a bezpečnosti“.