Merkelová přirovnala uprchlickou krizi k hospodářským problémům eurozóny. Podle ní se v obou situacích ukázalo, že se EU dostatečně neintegrovala, a proto má potíže v situacích, kdy je vystavena velké zátěži.

„Stejně jako pro udržení společné měny bylo nutné udělat další integrační kroky, bude je nutné udělat i v tomto případě, protože se ukazuje, že současný systém není dostatečný," řekla kancléřka. „Solidární rozdělení běženců podle hospodářské síly a připravenost k zavedení trvalého mechanismu proto není žádná drobnost. Naopak to je rozhodující otázka pro to, zda může být schengenský prostor nadále udržen," uvedla.

Ministři vnitra EU v září schválili rozdělení 120.000 běženců mezi země EU, přestože několik států včetně Česka bylo proti. Německo podporuje zavedení mechanismu, který by umožňoval rozdělovat uprchlíky mezi evropské země trvale bez potřeby dalšího hlasování. Berlín tento požadavek zdůvodňuje především skutečností, že v současnosti leží hlavní tíha uprchlické krize na třech zemích: Německu, Rakousku a Švédsku. Do Německa letos přišlo přes 900.000 žadatelů o azyl.