„Žádáme bezpečnou, svobodnou a nerušenou plavbu pro všechny lodě Kerčským průlivem a okamžité a bezpodmínečné propuštění všech nezákonně zadržených ukrajinských námořníků. I oni by měli strávit nadcházející svátky se svými rodinami,“ uvedli Merkelová s Macronem ve společném prohlášení.

Ukrajinský prezident Petro Porošenko s příslušníky armády
Na Ukrajině skončil válečný stav. Ruská hrozba ale trvá, řekl Porošenko

Vyjádřili také „velké znepokojení nad stavem lidských práv na Krymu, anektovaném Ruskem v rozporu s mezinárodním právem“, jakož i nad tím, že Rusko použilo vojenskou sílu v Kerčském průlivu a že zneužívá kontroly nad Azovským mořem.

Váleční zajatci

Rusko obvinilo 24 námořníků z toho, že nelegálně překročili ruské hranice. Ukrajina však takové informace popírá a tvrdí, že se Rusové zmocnili dvou malých dělových člunů a remorkéru nezákonně a obviňuje Moskvu z agrese.

Kyjev po zajetí námořníků a jejich plavidel vyzval své západní spojence k dalším sankcím proti Moskvě a neúspěšně žádal o posílení vojenské přítomnosti v Azovském moři. Rusko na oplátku obvinilo Ukrajinu, že ve spiknutí se Západem se snaží vyprovokovat krizi.

Všichni ukrajinští námořníci se prohlásili za válečné zajatce, uvedla dnes ukrajinská média s odvoláním na vyjádření jejich ruského obhájce. Ruský prezident Vladimir Putin naposledy minulý týden naznačil, že stát se nebude do případu vměšovat, dokud neskončí trestní stíhání zadržených.

Ruský prezident Vladimir Putin.
Rusko rozšířilo sankce proti Ukrajině. Postihnou šéfa rozvědky i starostu Oděsy