„Žádáme bezpečnou, svobodnou a nerušenou plavbu pro všechny lodě Kerčským průlivem a okamžité a bezpodmínečné propuštění všech nezákonně zadržených ukrajinských námořníků. I oni by měli strávit nadcházející svátky se svými rodinami,“ uvedli Merkelová s Macronem ve společném prohlášení.

Vyjádřili také „velké znepokojení nad stavem lidských práv na Krymu, anektovaném Ruskem v rozporu s mezinárodním právem“, jakož i nad tím, že Rusko použilo vojenskou sílu v Kerčském průlivu a že zneužívá kontroly nad Azovským mořem.

Váleční zajatci

Rusko obvinilo 24 námořníků z toho, že nelegálně překročili ruské hranice. Ukrajina však takové informace popírá a tvrdí, že se Rusové zmocnili dvou malých dělových člunů a remorkéru nezákonně a obviňuje Moskvu z agrese.

Kyjev po zajetí námořníků a jejich plavidel vyzval své západní spojence k dalším sankcím proti Moskvě a neúspěšně žádal o posílení vojenské přítomnosti v Azovském moři. Rusko na oplátku obvinilo Ukrajinu, že ve spiknutí se Západem se snaží vyprovokovat krizi.

Všichni ukrajinští námořníci se prohlásili za válečné zajatce, uvedla dnes ukrajinská média s odvoláním na vyjádření jejich ruského obhájce. Ruský prezident Vladimir Putin naposledy minulý týden naznačil, že stát se nebude do případu vměšovat, dokud neskončí trestní stíhání zadržených.