Ve středu se Merkelová se Seehoferem, německým ministrem vnitra, údajně dostala do dvouhodinové hádky. Kancléřka prohlašovala, že v otázce nejnovější skupiny uprchlíků u německých hranic hodlá vyčkat na vyjádření Evropské unie za dva týdny.

Seehofer s jejím návrhem nesouhlasil, přičemž prý podotýkal, že EU nezvládá vytvořit jasnou uprchlickou politiku od doby, kdy krize před třemi lety vypukla. Jednání byla na dvě hodiny přerušena ve čtvrtek, aby Křesťanští demokraté (CDU), a tedy i Merkelová, a strana křesťansko-sociální (CSU), k níž patří Seehofer, mohli uspořádat samostatná setkání.

Právě CSU bude v říjnu čelit volbám, v nichž se chce postavit politické straně Alternativa Německa (AFD). Seehofer tvrdí, že se pokusí dokázat, aby se žadatelé o azyl vrátili zpět na zemské hranice. Konkrétně ti, kteří už do systému EU vstoupili v jiném státu, ale i ti, kterým byly žádosti z jakéhokoli důvodu zamítnuty.

Právě německá kancléřka nicméně tvrdí, že takové kroky by byly nelegální a poškodily by snahu Unie o vytvoření komplexní migrační politiky. V případě, že by neuspěla, chce po Seehoferovi kompromisy – pomoc zemím jako jsou Řecko a Itálie, což jsou státy, které jsou uprchlickou krizí v současné době poznamenány nejvíce.

Zmíněný ministr vnitra však zřejmě není člověkem, jenž by chtěl o podobném tématu diskutovat. Podle deníku The Guardian Merkelová lituje, že jej v minulosti učinila ministrem vnitra, neboť osmašedesátiletý muž se nechal mimo jiné slyšet, jak sám sebe nazývá Heimatem. Slovo, které se dá volně přeložit jako vlast, v minulosti zneužívali k propagaci němectví i národních hodnot nacisté.

Stejný muž se navíc ve středu zúčastnil summitu v Berlíně, na kterém byli kromě něj a Rakušana Kurze přítomni i italští zástupci. Všechny strany se prý domlouvaly na omezení nelegálního přistěhovalectví, přičemž Angelu Merkelovou na svá jednání nepozvaly.

Postoje k migraci německé kancléřky dále odmítá až 65 procent německých občanů. Lidé by zároveň rádi viděli, jak uvádí britský zpravodaj, mnohem přísnější hraniční kontroly.