Připustila, a veřejně to i řekla, že zákonodárci za její stranu křesťanských demokratů (CDU) v parlamentu mohou hlasovat podle svého svědomí a nedržet se stranické linie v této problematice. Německo povoluje civilní svazky gayů a leseb od roku 2001, ale tyto páry dosud nemají právo se brát.„Byla bych ráda, kdyby se diskuse nesla v duchu vlastního rozhodnutí, než nějakých nařízení," řekla kancléřka v interview ženského časopisu Brigitte.

Sociální demokraté, podobně jako Zelení a Svobodní demokraté, kladou práva homosexuálů na sňatek a tím pádem legalizaci homosexuálních manželství jako jednu z podmínek možné povolební spolupráce.

Milada Horáková s prezidentem Benešem na snímku z roku 1947
Lidé si připomenou památku Horákové a dalších obětí komunismu

Křesťanští demokraté se zatím proti těmto sňatků staví negativně, aby nepřišli o své konzervativní voliče a stoupence a také, aby se vyhnuli konfliktu se svým vládním partnerem, bavorskou křesťanskou sociální unií (CSU), která silně podporuje koncept tradiční rodiny.

Příští pondělí by CDU měla s CSU předložit společný program, se kterým půjdou obě strany do podzimních parlamentních voleb. I proto Merkelová zřejmě v relativně nepolitickém rozhovoru pro ženský magazín prezentovala poměrně výbušné politické téma. Několik poslanců už na její názor reagovalo tím, že by se o homosexuálních manželstvích mělo v Bundestagu hlasovat co nejdříve.

Americký prezident Donald Trump.
Konec Obamacare tvrdě dopadne na Trumpovy voliče