Předseda koaličních sociálních demokratů (SPD) Kurt Beck si naopak připisuje souhlas jen 44 procent. Kancléřčin křesťanský blok CDU/CSU ale příliš z obliby Merkelové nijak netěží. Jen za poslední měsíc kancléřka "přidala" deset procent. Sedmdesátiprocentní hranici před ní dosahoval jen populární exministr zahraničí Joschka Fischer (Zelení) v dobách své největší slávy. Bývalý kancléř Gerhard Schröder (SPD) se k sedmdesátce nedostal nikdy.

Média poukazují na to, že se na autoritě kancléřky příznivě podepisuje předsednictví v Evropské unii. Veřejnost pozitivně vnímá "lesk" mezinárodních vystoupení Merkelové, jako tomu bylo například koncem března při berlínském summitu k 50. výročí společenství nebo při jejích cestách na Blízký východ. Osmapadesát procent dotazovaných soudí, že pod německým předsednictvím dělá EU pokroky při ochraně ovzduší. Většina si však naopak myslí, že není patrný pokrok v energetickém zásobování a společné evropské zahraniční politice.

Kdyby se přímo v Německu volil ministerský předseda, Merkelová by získala 56 procent hlasů, zatímco šéf SPD Beck jen 26 procent. To i přesto, že Beck a jeho strana nyní nachází podporu 70 procent lidí v odmítání chystané americké protiraketové obrany v Česku a Polsku. Kancléřčin bonus však příliš neovlivňuje podporu její formace, a tak si CDU/CSU připisuje 36 procent a SPD setrvale získává 31 procent. Opoziční liberálové (FDP) i Zelení mohou počítat s 11 procenty a Levicová strana s osmi.

Po půldruhém roce vlády tak není příliš jasné, zda by většinu v parlamentu získala jiná než dosavadní koalice obou největších stran. S prací velké koalice přitom Němci spokojení nejsou. Nezdá se 62 procentům dotázaných, i když ve srovnání s březnem je nespokojených o sedm procent procent méně.