I když toto téma není oficiálně na pořadu schůzky, dožaduje se toho jak německá opozice, tak i koaliční sociální demokraté (SPD).

Ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier (SPD) opakovaně varuje před západním konfliktem s Ruskem. "Musíme tomu zabránit," řekl šéf diplomacie, který rovněž na summit s USA jede. "Spirála nedůvěry mezi Západem a Ruskem se nesmí roztáčet," řekl Steinmeier pro pondělní vydání listu Bild.

Moskva se ostře staví proti americkému projektu. Její odpor vyvrcholil tento týden, když prezident Vladimir Putin pozastavil plnění smlouvy o konvenčních silách v Evropě z 90. let do té doby, než ji začnou dodržovat státy NATO.

Putinovo oznámení považuje německý ministr "za znepokojivé a ubírající se nesprávným směrem". Zároveň ale kritizuje americké plány, které podle něj vyvolávají stále řadu otázek, které je třeba vysvětlovat v rámci NATO.

Předseda SPD Kurt Beck, který je ve vládní straně nejzásadnějším odpůrcem amerického projektu, žádá Merkelovou, aby o tom s Bushem mluvila. "Možné ohrožení Íránem nebo jiným státem nesmí vést k dalšímu zbrojení. Nové rakety nepřinášejí žádnou bezpečnost," řekl v nedělníku Bild am Sonntag.

Křesťanská demokratka (CDU) Merkelová, která se s ohledem na koaliční SPD k raketám příliš nevyjadřuje a odkazuje téma do Severoatlantické aliance, o sporu telefonicky v sobotu mluvila i s Putinem. Označila za užitečné, že se téma v pátek probíralo na schůzce ministrů zahraničí NATO, které zároveň Moskvu vyzývalo k mírnosti. Merkelová se jako předsedající v EU setká s Putinem na summitu EU-Rusko 17. května v Samaře.

Politikové křesťanského bloku CDU/CSU na druhé straně kritizují SPD za příliš měkký postoj vůči Moskvě. "Musíme si dát pozor, abychom svou protiamerickou rétorikou nesedli na lep," vyzval sociální demokraty zahraničněpolitický expert CDU/CSU Eckart von Klaeden.

Výhrady k protiraketám má tradičně levicová opozice včetně Zelených. Také předseda opozičních liberálů (FDP) Guido Westerwelle však kancléřku vyzval, aby o projetu mluvila s Bushem a aby mu tlumočila obavy, které kolem projektu v Evropě existují. Způsob, jakým USA systémy prosazují, označil za "mentalitu vozové hradby, která je vzdálená realitě".