Na vodě mizející nejen v Broken Hillu se podepsala série ničivého sucha, která postihla státy Queensland a Nový Jižní Wales. Ochromila místní farmy a donutila místní farmáře prodat své ovce a krávy.

Vodu město Broken Hill tradičně uchovávalo v uměle vybudované soustavě jezer Menindee ležící asi 100 kilometrů od něj. Jezera jsou ale už téměř vyschlá, zmizeli z něj kdysi hojní okouni a ptáci odletěli jinam.

Podle starosty města a bývalého horníka Wincena Cuye se kvůli klimatickým změnám závažnost a četnost sucha v oblasti neustále zvyšuje – a tento trend bude nadále pokračovat. „Sucha za sebou následují čím dál tím rychleji a jsou úpornější," řekl. „Bez vody není žádná ekonomika. Je nezbytně nutná pro přežití. Máme z toho velké obavy, protože pokud nepřijde vydatný déšť nebo se nepovede najít podzemní vodu, budeme tu ve velké krizi."

Na místě, kde leží Broken Hill, byly v roce 1883 objeveny nejbohatší zásoby stříbra, olova a zinku na světě. Díky tomu vznikla největší světová důlní společnost BHP Billiton, a své kořeny má v Broken Hill také druhá největší světová firma v tomto oboru – Rio Tinto.