Podle předběžných oficiálních výsledků získal Obrador v nedělních volbách přes 50 procent hlasů. Mexické voliče rozhněvala korupce a násilí, ovládající zemi, a jejich hněv vyvolal v neděli politické zemětřesení. Levicový kandidát Lopez Obrador tak získal široký mandát, který mu zřejmě umožní od základu změnit stávající politické instituce. Kromě přezidentských voleb totiž s největší pravděpodobností získá absolutní většinu i v obou komorách mexického parlamentu. Píše o tom agentura AP.

Lopez Obrador se zavázal změnit Mexiko a "zbavit moci mafii, která ovládla zemi". Dlouhodobá nespokojenost voličů s vládní Institucionální revoluční stranou prezidenta Enriqueho Peny Nieta pak přispěla k tomu, že od začátku volební kampaně vedl v průzkumech veřejného mínění. 

Mexický novinář José Guadalupe Chan Dzib
Sedm zavražděných novinářů za rok. Mexické volby doprovází nebývalá vlna násilí

Oba Obradorovi protikandidáti, konzervativní Ricardo Anaya Cortéz z pravicově-levicové koalice a Jose Antonio Meade z vládní Institucionální revoluční strany už uznali svou porážku. Stalo se tak krátce poté, co v celostátních volbách odvolila většina volebních okrsků.

"Trend je zřejmý, favorizuje Andrese Manuela Lopeze Obradora… Uznávám jeho triumf," uvedl Anaya v povolebním projevu ke svým příznivcům.

Podobně se vyjádřil také Meade: "Pro dobro Mexika mu přeji ten největší úspěch," řekl na Obradorovu adresu.

Obrador zamával svým příznivcům z balkonu svého volebního štábu, načež odjel do centra hlavního města, uvádí agentura AP. 

"Pro dobro Mexika mu přeju největší úspěch," řekl Meade před chvílí.

Zemětřesení v Mexiku
Zemětřesení v Mexiku: prezident vyhlásil třídenní státní smutek

Lopez Obrador zamával příznivcům z balkonu svého velitelství kampaně a pak odešel v koloně pro centrum hlavního města Mexico City. Jeho fanoušci už začali v mexické metropoli divoce slavit, proudy lidí zaplavily hlavní bulvár Paseo de la Reforma, v ulicích se ozývá skandování "Viva Mexiko!" a z oken automobilů i ze střech domů vlají mexické vlajky. Tisíce lidí zaplnily i rozlehlé hlavní náměstí známé jako Zocalo.

Učitelka v důchodu Susana Zunigová řekla agntuře AP, že její země zažívá podobnou atmosféru jako při mexické revoluci před sto lety. "Lidé se rozzlobili, a to nás sem přivedlo," řekla agentuře AP.  

Obradorovi už blahopřál americký prezident Donald Trump: "Na spolupráci s ním se velice těším. Je toho hodně co dělat, a prospěje to jak Spojeným státům, tak Mexiku!"

Mexická měna v reakci na Obradorovo vítězství zpevnila o více než jedno procento, uvedla agentura Reuters.