López Obrador zastává úřad hlavy státu teprve pátým dnem, již nyní se však zapsal do povědomí občanů Mexika velmi tučným písmem. Ve snaze ulevit vládnímu rozpočtu a zároveň jít příkladem chudobou sužovanému mexickému lidu bude na setkání se svými státnickými protějšky na místo přepychového Boeingu 787-8 Dreamliner, jehož cena je odhadována na zhruba 200 milionů dolarů (přes 4,5 miliardy korun), cestovat pravidelnými linkami společně s dalšími pasažéry. Naplnil tak jeden ze slibů, který dal voličům v rámci letní předvolební kampaně.

„Na palubu prezidentského letadla nenastoupím. Bolelo by mě to. Styděl bych se, kdybych nastoupil na palubu tak luxusního letadla v zemi s tak velkou chudobou,“ poznamenal nový prezident na svém twitterovém účtu během září.

Že se nejedná jen o plané řeči, dokazuje i následující video, kde jej jeden z cestujících zachytil v autobuse na letišti v Mexico City, odkud se vydal do pobřežního státu Veracruz na východě země. V chudobě podle údajů mexické vlády žije více než 43 % z celkových 129 milionů obyvatel, připomíná server abc.net.

Zmíněný boeing, jenž na svém trupu nese jméno bojovníka za nezávislost Mexika Josého Maríi Morelose, se nyní už nachází v Kalifornii, kde bude čekat na nového vlastníka. Ten se může mimo jiné těšit na letadlo s manželskou postelí, koženými sedačkami pro ostatní personál či koupelnou z mramoru.

Kromě prezidentského dreamlineru se Mexiko plánuje zbavit ještě dalších 60 vládních letadel a 70 helikoptér.

Andrés Manuel López Obrador
Narozen: 13. listopadu 1953 ve městě Tepetitán
58. prezident Mexika
Ve funkci od: 1. prosince 2018
Politická strana: Hnutí národní obnovy

„Prodáváme všechna letadla a vrtulníky, které byly používány zkorumpovanými politiky,“ dodal podle webu France24 levicově orientovaný López Obrador na konci svého prvního dne v úřadu.