V USA zemřelo deset lidí

V amerických státech Utah a Arizona oznámily úřady po jedné oběti nové chřipky, což v rámci USA zvýšilo počet úmrtí na deset. Oznámila to dnes agentura AP.

Světová zdravotnická organizace (WHO) k dnešnímu dni registruje 11.034 potvrzených případů nákazy člověka chřipkou A(H1N1) v 41 zemích a 85 obětí.

Od středy se tak celosvětově počet infikovaných zvýšil zhruba o 800.

Mexiko: Epidemie na ústupu

Mexická vláda však uklidňuje veřejnost, že nehledě na další oběť je infekce na ústupu. Ze 74 dosavadních obětí jen sedm onemocnělo virózou po 23. dubnu, kdy byla choroba identifikována a úřady přijaly ochranná opatření.

V americkém Utahu onemocnění podlehl jednadvacetiletý muž, který ve středu ráno zemřel v nemocnici v Salt Lake City. Podle ředitele utažského zdravotního orgánu Davida Sundwalla však šlo o mladého muže se značnou nadváhou, který trpěl řadou chronických chorob, včetně respiračních. Nyní se vyšetřuje, kde se muž virem H1N1 nakazil, protože vzhledem k jeho nadváze a problémům není pravděpodobné, že cestoval na dlouhé vzdálenosti.

V sousední Arizoně zemřel ve středu na „prasečí chřipku“ třináctiletý chlapec z Tusconu. Hospitalizován byl 10. května. Virem H1N1 se nakazila celá jeho rodina, ostatní členové se ale uzdravili.

Podle amerického střediska pro kontrolu a prevenci nemocí je v USA přes 5700 potvrzených i pravděpodobných případů nákazy novou chřipkou.

Japonsko: Počet nakažených stoupá

Počet infikovaných roste také v Japonsku, které dnes podle agentury AFP potvrdilo dalších 14 nových případů. V zemi tak lékaři evidují již 281 pacientů s novým onemocněním, které vyvolává obavy z pandemie.

Generální ředitelka WHO Margaret Chanová dnes v Ženevě prohlásila, že nebude váhat zvýšit stupeň ohrožení novým virem na nejvyšší – pandemický. Zatím jej WHO hodnotí stupněm pět jako epidemii. „Pokud uvidím více signálů vycházejících od samotného viru nebo ze šíření nemoci, včetně její vážnosti, nebudu se zdráhat učinit to velmi obtížné rozhodnutí,“ zdůraznila podle agentury Reuters na výročním zasedání světového zdravotnického orgánu. „Nebudu dělat kompromisy se zdravím lidí na světě,“ reagovala na tlaky některých států, aby WHO nezvyšovala současný stupeň rizikovosti, neboť by to podle nich mohlo vyvolat masovou paniku a ekonomické problémy.