„Je třeba očkovat všechny lidi mladší 39 let, kteří dosud neměli spalničky, a mladší dvanácti let, kteří nedostali první injekci,“ řekl mexický ministr zdravotnictví José Ángel Córdova k očkovací kampani, která se zatím omezí jen na hlavní město.

Nemoc byla u malé dívenky zjištěna pět dní po jejím příjezdu do Mexika 10. července. Nemoc se projevuje mimo jiné horečkou, kašlem, skvrnami na kůži a může mít za následek různé zdravotní komplikace, například zápal plic, podvýživu, dehydrataci, ušní či oční infekce vedoucí až ke slepotě.

Podle ministerstva se dítě nakazilo ve Francii, protože inkubační doba spalniček je v průměru 13 dní. V Mexiku nebylo už čtrnáct let zaznamenáno onemocnění spalničkami, v posledním případě nemoci v roce 2007 byla nákaza přivezena ze zahraničí.

Epidemiologické hlídky

„Neznamená to poplach, ale je třeba žádat spolupráci všech, především těch, kdo nebyli očkováni, zejména pokud jedou do Evropy nebo do USA,“ řekl ministr.

Na letišti v Mexiku byla instalována očkovací stanice a na dalších sedmi leteckých terminálech jsou epidemiologické hlídky, které mají zjišťovat, zda se u cestujících přijíždějících ze zahraničí neprojevují příznaky nemoci.

Ministerstvo zdravotnictví má k dispozici milion vakcín a doufá, že dostane v příštích čtyřech měsících dalších 3,6 milionu dávek.

Hlavní město Mexika je jedním z nejlidnatějších na světě a žije v něm více než dvacet milionů lidí.

Čtěte také: Případy spalniček v EU prudce vzrostly